profil

Chuligan

poleca 60% 10 głosów

rzecz. m

człowiek postępujący wbrew przyjętym normom społecznym, popełniający rozmaite wykroczenia i przestępstwa, zazwyczaj na ulicy i zwykle w grupie chuligańskiej (np. dewastacje, kradzieże, bijatyki).

 

Nasza dzielnica nie jest bezpieczna. Wracając wieczorem z przystanku tramwajowego, nie jest trudno spotkać chuligana (D. lp, ident. w B. lp), który na przykład dewastuje ławkę, pokazując kolegom swoją siłę. Chuligani (M. lm) w naszej dzielnicy najczęściej poruszają się w grupie. Ludzie, widząc grupę chuliganów (D. lm, ident. w B. lm), boją się interweniować lub powiadamiać policję, co sprawia,że chuligańskie wybryki są coraz częstsze.

 

KOMENTARZ
Ostatnio można sporo usłyszeć o kibicach-chuliganach, dla których nieraz jedynym celem wizyty na stadionie piłkarskim jest pobicie kibiców drużyny przeciwnej. Zdarzają się również agresywne zachowania zwrócone bezpośrednio w stronę piłkarzy, np. groźby – kiedy piłkarz zawiedzie swoich zwolenników lub rzucanie różnych przedmiotów na płytę boiska. Niektórzy przedstawiciele tych grup kibiców sami nazywają się z j. angielskiego hooligans. Dla określenia stadionowych chuliganów, zaczęto używać wyrazu pseudokibice.

Pochodzenie:

chuliganeria – grupa chuliganów,
chuligaństwo – zachowanie charakterystyczne dla chuliganów,
chuligański – zachowanie chuligańskie,
chuliganić (używany w mowie potocznej, obecnie rzadki) – zachowywać się po chuligańsku.

Źródło Słowo pochodzi z języka angielskiego – hooligan [wym. huligen], znaczy tyle co chuligan, opryszek. Niektóre źródła podają, że wyraz pochodzi od nazwiska londyńskiego przestępcy Hooligana.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Chuligan