profil

Genetyka

poleca 50% 6 głosów

rzecz. ż, br. lm

nauka zajmująca się całością problemów dotyczących dziedziczności i zmienności organizmów żywych.

 

W Nowym Jorku odbywa się właśnie światowe sympozjum poświęcone genetyce (C. lp, ident. w Ms. lp) i zagadnieniom zdrowotnym związanym z pracami nad genetycznymi zmianami w rozwoju roślin. Rośliny genetycznie zmodyfikowane nie są już podobne do swoich poprzedników – są zazwyczaj większe i bardziej odporne na choroby.
O genetyce (Ms. lp) i problemach etycznych, wynikających z chęci ulepszenia człowieka sporo mówiło się w mediach przy okazji takich znanych eksperymentów, jak sklonowanie owcy Dolly.

 

KOMENTARZ
Genetyka jest stale rozwijająca się gałęzią nauki. W ostatnich latach dokonano dużego postępu w badaniu kodu genetycznego. Odkrycia naukowców wywołały prasowe spekulacje na temat możliwości „produkcji” zmutowanych ludzi lub ingerencji w kod genetyczny, prowadzącej do wyeliminowania cech niepożądanych. Badania genetyków prowokują dyskusję na temat sensu i moralnej słuszności ingerencji w strukturę żywych organizmów. W tym zakresie oficjalnie wypowiadają się najczęściej etycy, przywódcy religijni i lekarze.

Pochodzenie:

gen – jednostka dziedziczenia, wchodząca w skład tzw. kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA); geny przekazują podstawową informację genetyczną potomstwu, w której zapisane są informacje o najważniejszych cechach, jakimi wyróżniać się będzie organizm dziedziczący,
genom – całkowity zbiór genów człowieka, w którym zawarta jest pełna informacja o organizmie i jego funkcjonowaniu,
genetyk – naukowiec zajmujący się genetyką,
genetyczny – związany z genetyką (kod genetyczny – sposób skonstruowania DNA, zawierający określone informacje); w mowie potocznej – dziedziczny (choroby dziedziczne – przenoszone z pokolenia na pokolenie).

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Genetyka