profil

Energia

poleca 23% 9 głosów

rzecz. ż

  1. (fiz.) wielkość, dająca się wyrazić w jednostkach pracy, oznaczająca zdolność do wykonania pracy przez jakieś ciało materialne.
  2. (pot.) cecha człowieka, oznaczająca posiadanie zdolności do dynamicznego działania.
  3. (pot.) energia elektryczna – prąd elektryczny.

 

(w zn. 1.) Nie znając podstawowych praw fizyki, dotyczących energii (D. lp, ident. w C. i Ms. lp), ludzie przez wiele lat pracowali nad skonstruowaniem perpetuum mobile, czyli urządzenia, które raz uruchomione mogłoby pracować w nieskończoność.

(w zn.2.) Pani Renata zawsze była osobą pełną energii (D. lp, ident. w C. i Ms. lp). Lubiła aktywne życie, dużo pracowała, jeździła na rowerze. Kiedy zwichnęła nogę i musiała zostać dwa tygodnie w domu, bardzo cierpiała z powodu chwilowej niesprawności.

(w zn. 3.) Elektryk obejrzał dokładnie licznik energii (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) zainstalowany w domu Jacka i stwierdził, że jest niesprawny. W przyszłym tygodniu pracownik zakładu energetycznego zainstaluje nowy licznik.

 

KOMENTARZ
Na co dzień, posługując się słowem energia mamy najczęściej na myśli energię elektryczną (zn. 3.). Media zajmują się energią w szerszym zakresie, rozpatrując głównie przemysłowy sposób jej powstawania, gromadzenia i przesyłania, więc tzw. energetykę. Niejednokrotnie możemy usłyszeć też o energii atomowej otrzymywanej na skutek rozszczepienia jąder atomowych. Wiele mówi się o tzw. odnawialnych źródłach energii.

Pochodzenie:

energiczny – działający intensywnie, rzutko, przedsiębiorczo,
energetyczny – związany z energetyką, np. przemysł energetyczny.

Obecna postać

Czasem w mowie potocznej i żargonie (zob. SPJ) młodzieżowym słowo energetyczny używane jest jako synonim sformułowania pełny energii, żywiołowy, np. DJ jednego z klubów powiedział, że podczas jego prezentacji na sali panuje zawsze energetyczna atmosfera.
Od niedawna w polszczyźnie pojawił się przymiotnik energetyzujący, czyli związany z energetyzacją, rozumianą jako zwiększanie energii człowieka (zn. 2.). Energetyzujący wpływ na człowieka ma np. kawa. W latach 90. XX w. rozpowszechniły się napoje energetyzujące, mające podnosić sprawność → psychofizyczną organizmu.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Energia