profil

Ekologia

poleca 24% 21 głosów

rzecz. ż, br. lm

całość działań naukowych, zapobiegawczych, edukacyjnych itp., składających się na ochronę przyrody; ekologia to również uświadamianie problemów, wynikających ze zniszczenia środowiska naturalnego przez człowieka oraz tworzenie programów działań, które zmniejszą to zagrożenie.

 

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele miejsca w prasie poświęca się ekologii (C. lp, ident. w D. i Ms. lp). Bardzo ważna jest edukacja ekologiczna, uświadamiająca społeczeństwu, jak wiele można zrobić w tym zakresie także we własnym domu i najbliższym otoczeniu.

 

KOMENTARZ
Słowem blisko spokrewnionym z rzecz. ekologia jest przym. ekologiczny, modny i bardzo często, może nawet za często, używany. Oczywiście ekologia ma sens, o ile idą za nią działania rzeczywiście wpływające na ochronę środowiska naturalnego, tymczasem słowo zaczęło być wykorzystywane w reklamie i tak pojawiły się: pralnie ekologiczne, ekologiczne proszki do prania, ekologiczna żywność itp. Twórcom reklamy chodzi o to, żeby przyciągnąć klientów, przekonując, że ich produkt nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska oraz informując, że jest zdrowy, wyprodukowany w naturalny sposób.

Obecna postać

Przy okazji rosnącej popularności słowa ekologia powstało wiele nowych terminów z członem bio-, które mają się kojarzyć z ekologią, np. biodegradacja (produkt nie szkodzi środowisku, ulega naturalnemu rozpadowi), biotechnologia (technologia wykorzystująca naturalne składniki, np. bakterie w produkcji przemysłowej), biożywność (żywność naturalna), biokosmetyki.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Ekologia