profil

Agent

poleca b/d

rzecz. m

  1. pracownik policji, służb specjalnych, wojska.
  2. osoba pracująca dla na terenie obcego kraju albo w środowisku, które z jakiegoś powodu podlega obserwacji służb wywiadowczych; szpieg.
  3. osoba pracująca dla większej firmy, zazwyczaj posiadająca samodzielność w zawieraniu umów i załatwianiu różnych spraw w stosunku do klientów w imieniu tejże firmy; np. agent ubezpieczeniowy (dawniej także ajent).

 

(w zn. 1.) Agent policji stał w bramie i dyskretnie obserwował śledzonego mężczyznę.

(w zn. 2.) Mój młodszy brat chciał się dowiedzieć, jakie są metody pracy tajnego agenta (D. lp, ident. w B. lp); nie musiałem mu tego wyjaśniać, ponieważ dzisiaj telewizja emitowała film o znanym amerykańskim agencie (Ms. lp). Brat uznał, że agenci (M. lm) pokazywani w filmach mają bardzo dużo szczęścia i wychodzą cało z najgorszych opresji, więc filmy nie pokazują prawdziwego obrazu pracy agentów (D. lp,ident. w B. lm) i zagrożeń, na jakie są narażeni.

(w zn. 3.) Chcę wykupić polisę na życie, dlatego na dzisiejsze popołudnie umówiłem się z agentem (N. lp) ubezpieczeniowym.

 

KOMENTARZ
Obecnie → media bardzo często informują o tajnych agentach w → PRL oraz ich roli w tamtych czasach. Padają rozmaite nazwiska, niejednokrotnie bardzo znanych i szanowanych osób, które były werbowane przez Służbę Bezpieczeństwa. Tacy agenci zazwyczaj szkodzili swoim kolegom z najbliższego środowiska, donosząc na nich z różnych powodów. O agencie w tym znaczeniu możemy mówić, kiedy dana osoba była świadomym współpracownikiem tajnych służb → PRL. Różne ugrupowania polityczne domagają się teraz pełnej → lustracji i ujawnienia nazwisk wszystkich agentów, którzy działali na szkodę środowisk, w których pracowali.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Agent