profil

Charakterystyka Achillesa

poleca 85% 190 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze

Jedna z najważniejszych postaci eposu Homera Iliada. Najdzielniejszy wojownik grecki. Heros, pół człowiek, pół bóg – syn śmiertelnika Peleusa i bogini Tetydy. Postać niejednoznaczna, którą targają sprzeczne namiętności. W kulminacyjnym punkcie dzieła zwycięża w pojedynku Hektora i zabija go. Sam jednak również ginie, nie dożywszy końca wojny trojańskiej, trafiony strzałem z łuku w piętę – najsłabszy punkt jego ciała. Tego wydarzenia akcja Iliady już jednak nie obejmuje.

Charakterystyka zewnętrzna

Achilles jest przystojnym i świetnie wprawionym w walce mężczyzną. Podkreśla się zwłaszcza jego młodzieńczą, atletyczną sylwetkę i dziewczęce rysy. Ta pozorna anielskość jego oblicza zostaje silnie skontrastowana z okrucieństwem i brakiem litości, jakie determinują jego działania. Samo jego pojawienie się na polu bitwy wzbudza postrach w szeregach wroga.

Charakterystyka wewnętrzna

Achilles przedstawiany jest jako waleczny, odważny i mężny wojownik. Jest on jednak niezrównoważony emocjonalnie i łatwo popada w skrajne odczucia. Właściwe jest mu przekonanie o swej wyjątkowości i traktowanie innych z góry. Jego gniew spowodowany odebraniem branki Bryzeidy, powoduje, że odstępuje od walki. Pozostaje nieugięty w swoim postanowieniu i chowa urazę, nawet wtedy, gdy szala zwycięstwa przechyla się na stronę Trojan i giną kolejni greccy wojownicy. Dopiero złość, żal i bezradność po śmierci najbliższego przyjaciela, Patroklesa, prowadzi do zapalczywości i nieopanowanej żądzy zemsty bohatera. Jest Achilles na tyle mściwy i okrutny, że po zabójstwie Hektora nadal nie znajduje ukojenia i bezcześci jego ciało. Świadczy to o tym, że nie istnieją dla niego żadne świętości, normy moralne czy obyczajowe. Jednak w chwili, gdy zbolały król Priam przychodzi do obozu Greków i błaga o wydanie zwłok syna, Achilles przechodzi głęboką wewnętrzną przemianę. Okazuje litość, pozwala zabrać i pogrzebać ciało Hektora. Dla Achillesa ważną, decydującą o jego losie wartością jest duma oraz chęć uzyskania nieśmiertelnej sławy. Zwraca uwagę zwłaszcza jego pogoń za Hektorem, gdy poleca swoim pobratymcom, by nikt inny nie ośmielił się ubiec go w zabiciu trojańskiego księcia, bo ten zaszczyt należy się jemu.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata