profil

Wypracowanie z wosu na temat holocaustu

8 pkt za rozwiązanie + 4 pkt za najlepsze rozwiązanie - 19.1.2015 (20:18) - przydatność: 100% - głosów: 3
Odpowiedzi
ReemiQ
21.1.2015 (00:49)
Trzeba też dodać, że holocaust nie dotyczy tylko żydów.. ten termin został przypisany żydom ale dotyczy każdej nacji która była mordowana w ten sposób trzeba pamiętać o tym że Hitler chciał zgładzić także Romów, Homoseksualistów itd.. ale to ju bardziej taka ciekawostka wydaje mi się że w szkole mało kogo będzie to obchodzić jedynie nauczycielka która nic o tym nie wie może się przyczepić :D  Ale gdybyś musiał się bronić to masz zapis z wikipedi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Termin pochodzi z kościelnej łaciny: słowo holocaustum jest adaptacją greckiego holókauston, rodzaj nijaki imiesłowu holókaustos („spalony w całości”), od czasownika holo-kautóo („spalam ofiarę w całości”). Jest synonimem pojęcia Szoa (hebr. שואה – całkowita zagłada, zniszczenie – transkrypcja angielska: Shoah), uważanego przez niektórych za bardziej stosowne, ponieważ nie odwołuje się do pozytywnego, religijnego znaczenia całopalenia. W Polsce używa się ponadto terminu Zagłada. Pierwotnie był to termin religijny oznaczający ofiarę całopalną, w tym znaczeniu może być stosowane również dziś[6], przez III Rzeszę oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej[1][8] lub Holokaust[9].
W szerszym znaczeniu termin ten bywa używany w odniesieniu do ludobójstwa innych prześladowanych grup etnicznych, narodowych i społecznych oraz więźniów politycznych w obozach koncentracyjnych przez nazistów, a w szczególności eksterminacji innej grupy etnicznej – Cyganów, czyli Romów i Sinti (Porajmos – Pochłonięcie). Przykładowo, polityka Hitlera wobec części Słowian i Bałtów (także uznawanych za Untermenschen – „podludzi”), w szczególności Polaków, również zakładała eksterminację elit społecznych, naukowych i kulturalnych (ponieważ zdaniem nazistów cywilizacja i sztuka rozwijały się jedynie dzięki nacjom zachodnim[10]) oraz eksploatację pozostałej części narodu poprzez pracę niewolniczą[11]. Szczególnie liczną grupę ofiar stanowili sowieccy jeńcy wojenni, których w niewoli zginęło ponad 3 miliony (śmierć poniosło większość z ponad 5 milionów jeńców radzieckich).
Czasem termin bywa używany w znaczeniu jeszcze szerszym, wykraczającym poza dzieje nazizmu (przykładowo, bywa odnoszony do ludobójstwa tureckiego na Ormianach). Słowo „holocaust” pisze się wówczas jednak małą literą.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie