profil

Zastosowanie promieniotwórczosci w medycynie
wojsku,technice itp
Praca w formie referatu 
Prosze

do dzisiaj zeby ktos zrobil min 1 strona;))
250 pkt za rozwiązanie + 125 pkt za najlepsze rozwiązanie - 29.4.2020 (12:13) - przydatność: 100% - głosów: 1
Odpowiedzi
mariuszgrunwald
29.4.2020 (13:13)
Tomografia komputerowa - metoda uwidaczniania warstw ciała ludzkiego. Zjawiskiem fizycznym odpowiedzialnym za powstawanie obrazu jest pochłanianie promieniowania rentgenowskiego. W zależności od gęstości tkanki stopień pochłaniania jest różny, stąd też wynikają różnice w zacienieniu poszczególnych struktur organizmu. Inaczej wyglądają tkanki zawierające powietrze (płuca, jamy oboczne nosa, gaz w przewodzie pokarmowym), a inaczej narządy miąższowe (wątroba). Najsilniej promieniowanie pochłaniają kości, zwapnienia i zęby. Patologiczne struktury w obrębie tkanki różnią się stopniem pochłaniania promieniowania, co pozwala na ich zobrazowanie.Leczenie radiojodem - W leczeniu niektórych chorób tarczycy stosuje się tak zwany radiojod. Prawidłowo powinno się mówić izotop promieniotwórczy jodu (131I) lub inaczej izotop radioaktywny jodu (131I).
Wykorzystuje się w tym wypadku charakterystyczną właściwość tkanki tarczycowej - zdolność gromadzenia jodu. Prawie całość podanego lub spożytego w pokarmach i wodzie jodu, szybko jest wychwytywane przez tkankę tarczycową.
Tak samo dzieje się z izotopem jodu promieniotwórczego. Jest to wykorzystywane w rozpoznawaniu i leczeniu chorób tarczycy.
Zastosowanie odpowiedniej dawki leku pozwala w sposób wybiórczy wyeliminować tkankę tarczycową, pozostawiając inne tkanki i narządy nienaruszone. Pozostałość radioaktywnego jodu nie pochłonięte przez tkankę tarczycy jest wydalane z moczem. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w usunięciu przerzutów raka tarczycy i pozostałości po leczeniu operacyjnym raka tarczycy. Jest to precyzyjny i korzystny sposób leczenia [12].
Brachyterapia - metoda polega na stosowaniu źródła promieniowania bezpośrednio na zmianę nowotworową lub do środka zmiany nowotworowej [12].
Radioterapia - dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem energią promienistą (promieniowanie jonizujące).
Komórki niektórych nowotworów charakteryzują się wrażliwością na ten typ leczenia i z tego względu radioterapia jest używana jako metoda lecznicza niekiedy jako podstawowa, ale częściej jako pomocnicza w połączeniu np. z chemioterapią lub leczeniem chirurgicznym.
Do radioterapii stosuje się specjalną aparaturę, która potrafi precyzyjnie skierować odpowiednią dawkę promieniowania w miejsce zaatakowane przez raka. Mogą to być aparaty RTG lub naturalne źródła promieniotwórcze takie jak rad i radon, także wykorzystywane są izotopy promieniotwórcze takie jak [11,12]:
cez-137
kobalt-60
tantal-102
złoto-98
jod-131
fosfor-32
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie