profil

Hej wszystkim :) z racji tego, że mój internet jest naprawdę słaby już w tym miesiącu nie mogę za bardzo

poznajdywać pojęć, bo strasznie mi zamula laptop a w książce nie mam tego. Pomóżcie, mam tylko to :)
1) Kalendarzowa pora roku
2) Termiczna pora roku
3) Ciśnienie atmosferyczne
4) Ośrodek baryczny
5) Wiatr
6) Masa powietrza
7) Front atmosferyczny
8) Amplituda temperatury
9) Inwersja temperatury (termiczna)
5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 12.10.2016 (23:06)
Odpowiedzi
zabcai
17.10.2016 (12:59)

1)
2)Termiczne pory roku, pory roku wyznaczone na podstawie przejścia średnich dobowych temperatur powietrza przez odpowiednio dobrane wartości (progi termiczne, wartości progowe), np. za zimę przyjmuje się okres ze średnią dobową temperaturą powietrza poniżej 0°C. W Polsce najczęściej stosuje się podział na 6 termicznych pór roku dokonany przez E. Romera.3) Ciśnienie atmosferyczne – stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi (lub innej planety), do powierzchni, na jaką ten słup naciska (por. ciśnienie). Wynika stąd, że w górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe, a na nizinach wyższe, ponieważ słup powietrza ma różne wysokości.
 
4) ośrodek baryczny- To obszary niskiego, lub wysokiego ciśnienia atmosferycznego, które spada, lub rośnie ku środkowi układu.
5) wiatr -  poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi.
6)masa powietrza - duży obszar troposfery o szczególnym pionowym uwarstwieniu termicznym, wilgotności powietrza i innych wspólnych cechach, które nabyła przez dłuższy pobyt nad określonym typem podłoża. Strefy przejściowe między masami powietrza to fronty atmosferyczne.
7) front atmosferyczny- Front atmosferyczny, cienka (kilkaset metrów) warstwa przejściowa powietrza troposferycznego rozdzielająca dwie masy powietrza różniące się parametrami fizycznymi, głównie temperaturą. Front atmosferyczny jest nachylony do poziomu pod małym (kilkustopniowym) kątem. Wzdłuż front atmosferycznego na skutek istnienia silnych gradientów temperatury wieją silne wiatry termiczne.
Rozróżnia się fronty ciepłe i zimne, w zależności od względnych temperatur nadciągającego i zalegającego powietrza. Front ciepły charakteryzuje się opadem deszczu z chmur typu Nimbostratus (najczęściej). Front chłodny nie jest stowarzyszony z opadem atmosferycznym. Obserwuje się niekiedy front zokludowany. Układ trzech mas powietrza rozdzielonych podwójną linią frontu. Front atmosferyczny nie występuje wyłącznie w warstwach przyziemnych troposfery, czasem linia frontu nie dociera do powierzchni gruntu.
8) amplituda temperatury Amplituda temperatury – wielkość charakteryzująca zmiany temperatury np. powietrza. Jest to różnica między największą a najmniejszą zmierzoną wartością temperatury w danym okresie[1].
Amplituda roczna – rozpatrywany okres to jeden rok. Najmniejsza jest w okolicach równika, następnie zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do biegunów. Inne czynniki wpływające na roczną amplitudę to wysokość (im wyżej, tym mniejsza), wilgotność klimatu czy ukształtowania powierzchni[1].
Amplituda dobowa – okres wynosi 24 h. Największe wartości notujemy na równiku – najmniejsze na biegunach (w okresie nocy polarnej amplitudy dążą do zera). Maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Rośnie wraz z odległością od dużych zbiorników wodnych (w klimatach kontynentalnych, suchych jest większa). W górach dobowe amplitudy powietrza są stosunkowo niewielkie, natomiast inne czynniki powodują znaczne różnice w odczuwalnej temperaturze
9)Inwersja temperatury (inwersja termiczna) – w meteorologii zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. W normalnych warunkach w najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie
8 pkt - 4.4.2024 (21:26)

Głód na świecie (wstęp,przyczyny i skutki)