profil

PILNE NA PONIEDZIAŁEK!!!
Muszę zrobić lekcję na historie pt: pod zaborem pruskim. Kto pomoże? Dajcie jakieś

propozycje o czym mogę napisać! (może być z jakiejś strony internetowej ja szukałam ale nic nie było)

               PROSZĘ O ODPOWIEDZI NAJLEPIEJ DZIŚ DO GODZINY 17.00
25 pkt za rozwiązanie + 13 pkt za najlepsze rozwiązanie - 19.11.2017 (15:45) - przydatność: 100% - głosów: 1
tiko321 19.11.2017 (16:42)

Prosze szybkko

Odpowiedzi
julciaks12345
19.11.2017 (19:33)
To z neta jak coś
Germanizacja - narzucanie języka i kultury niemieckiej polakom.
--------------------------------------------------------------------------------------------

W roku 1772 Prusy, Rosja i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski. W roku 1793 i 1795 doszło do następnych rozbiorów. W granicach zaboru Pruskiego znalazło się 20% naszego obszaru wraz z zamieszkującą tam ludnością ( 2,7 mln).
Ziemie polskie wcielone do Prus nazwane zostały prowincjami. Duży wpływ na sytuację tych terenów wywarł Napoleon Bonaparte. Walczące z nim Prusy zostały w połowie października 1806 roku pokonane w dwóch bitwach – pod Jeną i Austeriz. Wkroczenie Francuzów na ziemie polskie doprowadziło w Wielkopolsce do wybuchu powstania skierowanego przeciw Prusakom. Osiągnięciami Polaków było utworzenie z części zaboru pruskiego państwa o nazwie Księstwo Warszawskie. Wkrótce potem upadek Napoleona, a następnie decyzje kongresu wiedeńskiego (1815), przywracające w Europie porządek sprzed czasów napoleońskich, doprowadziły do powstania Wielkiego Księstwa Wielkopolskiego. Jego powierzchnia liczyła około 29 tys. km. Ten obszar zamieszkiwało 776 tys. mieszkańców. Namiestnikiem Księstwa był Polak – książę Antoni Radziwiłł, żonaty z księżniczką pruską. W 1823 roku rząd Prus wydał rozporządzenie dotyczące przeprowadzenia reformy nadającej chłopom Poznańskiego ziemię (reforma uwłaszczenia).
Po upadku powstania listopadowego swobody, jakimi dotychczas cieszyli się Polacy w tym zaborze zaczęto ograniczać. Na miejsce polskiego namiestnika powołano Niemca, któremu nadano tytuł prezesa księstwa. Od 1832 roku w urzędach zaczął obowiązywać język niemiecki.
Walka z zaborcą przebiegała na wielu płaszczyznach i przybierała rozmaite formy. Klęska powstania listopadowego spowodowała, iż bogate warstwy społeczeństwa chwilowo porzuciły myśli o walce powstańczej. Przedstawiciele inteligencji i ziemiaństwa szczególny nacisk położyli na podniesienie poziomu gospodarczego i kulturalnego kraju. W drugiej połowie XIX wieku działalność tę zaczęto określać mianem pracy organicznej.
Na tereny zaboru pruskiego przenikać zaczęły ruchy rewolucyjne, powodujące wybuchy walk w Europie. Określa się je mianem Wiosny Ludów 1848 roku. Jej przywódcą 93 w Wielkim Księstwem Poznańskim został Ludwik Mierosławski. Przybył on do Poznania po wypuszczeniu z więzienia berlińskiego. W trakcie negocjacji Prusacy obiecali Księstwu autonomię. Gdy nie dotrzymali Księstwu przyrzeczenia doszło do wybuchu walk. Toczyły się one pod Książem, gdzie oddziały polskie poniosły klęskę. Później oficerowie powstańczy, nie wierząc w możliwość ostatecznego zwycięstwa, zaczęli opuszczać szeregi.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie
Zadania z historii i społeczeństwa
8 pkt - 25.2.2024 (18:50)

Podaj infromacje o wojnach o inflantach


8 pkt - 4.2.2024 (16:52)

Jakie komentarze


8 pkt - 28.5.2023 (12:43)

Początek i upadek cesarstwa bizantyjskiego.