profil

Podaj 6 ssaków chronionych w polsce i ich grupe

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 17.11.2015 (18:53)
Odpowiedzi
pomocniczkazuzi
17.11.2015 (19:06)
Bóbr europejski Zamieszkuje zalesione brzegi rzek i jezior. W brzegach wykopuje mieszkalne nory, otwór wejściowy znajduje się pod wodą. Ze ściętych zębami drzew buduje tamy, które uszczelniane są mułem, gliną oraz roślinnością. W ten sposób bobry powodują spiętrzenie wody tak aby wejście do wykopanej podziemnej nory było zawsze ukryte pod wodą. Na wodzie budowane są tzw. "żeremia" zbudowane z mułu, gałęzi i liści, tutaj znajduje się komora mieszkalna. Bóbr jest gryzoniem, posiada palce spięte błoną pławną, szeroki spłaszczony i pokryty łuskami ogon, gęste brunatnoczarne futro. Długość ciała od 100cm ciężar do 30 kg. Jest to zwierze aktywnie głównie w ciągu dnia i o zmierzchu. Bobry na lądzie są powolne i niezdarne natomiast w wodzie poruszają się bardzo zwinnie. Dorosłe ostrzegają się przed niebezpieczeństwem uderzeniami ogona o powierzchnie wody. Pożywienie stanowi roślinność, zimą kora drzew, łyko.
Foka jest ssakiem wodnym, rzadko wychodzącym na ląd. Najliczniej występuje w Zatoce Botnickiej. Znakomicie pływa i nurkuje. Długość ciała samców około 3,5 m, samic 2,5 m ciężar samców do 315 kg, samic do 200 kg. Głównym składnikiem jej pożywienia są ryby. Foka posiada opływowy kształt ciała, zredukowaną małżowinę uszną, która chroni przed dostawaniem się wody do uszu, tylne nogi tworzą płetwę ogonową służąca do sprawnego poruszania się w wodzie. Sierść foki jest krótka szarobrunatna z charakterystycznymi plamami. Duże oczy z płaską rogówką pozwalają jej dobrze widzieć nawet w ciemnej wodzie. Doskonały zmysł słuchu i węchu przydatne w czasie polowania.
Koszatka występuje w lasach, wysoko w górach, czasami w parkach i ogrodach. Posiada szarobrązową sierść, po spodniej stronie przyjmuje ona kolor białokremowy. Długość ciała do10 cm, ogona około 8 cm, waga 28g. Spotykana jest w lasach, wysokich górach, czasem w parkach i sadach. Zimę spędza w głębokich norach, dziuplach. Jest to zwierzę nocne, dzień spędza w ukryciu w gnieździe, które buduje pośród traw i gałęzi lub w starym ptasim gnieździe. Pokarmem koszatki są owady i ich larwy, nie gardzi również owocami i nasionami.
Miejscem występowania kozicy są wysokie góry, zwłaszcza ich strome, skaliste zbocza. Środowisko życia stanowią głównie hale i turnie.Kozica posiada jasne ubarwienie głowy, po bokach charakterystyczne ciemne pasy, ciemna smuga ciągnie się również wzdłuż grzbietu. Sierść ciemnobrunatna w zimie nieco ciemniejsza i dłuższa. Samiec i samica posiadają haczykowate rogi. Długość do ciała do 130 cm wysokość w kłębie do 90 cm, ciężar ciała do 50 kg. Kozice znakomicie wspinają się i skaczą po skałach. Jest zwierzęciem aktywnym w ciągu dnia, żyje stadnie, starsze samce poza okresem godowym występują samotnie. Kozice swoje terytorium znakują wydzieliną gruczołów z głowy. Pożywienie tych zwierząt stanowią trawy i zioła, zimą mchy i porosty.
Łasica posiada ciemnobrązową sierść, brzuch i wewnętrzną stronę nóg żółtobiałe. Jest najmniejszym polskim ssakiem drapieżnym aktywnym w dzień i w nocy. Długość ciała 18-30 cm, ciężar około 130 g. Swoim wyglądem bardzo przypomina gronostaja. Jest to zwierzę bardzo ruchliwe, często staje słupka. Zamieszkuje lasy, pola uprawne, ogrody. Pożywienie łasicy stanowią owady, drobne kręgowce. Jest naturalnym wrogiem gryzoni. Dobrze wspina się i pływa, jest zwierzęciem żyjącym samotnie. Swoje gniazda łasica zakłada w małych jamkach w ziemi, które wyściela sianem lub mchem. Łasica rodzi od 3-9 młodych, które uzyskują samodzielność już po 3-4 miesiącach.

Niedźwiedź brunatny jest w Polsce zwierzęciem rzadkim, występuje tylko w Bieszczadach, Tatrach i na Babiej Górze. Jest największym europejskim drapieżnikiem. Długość ciała do 3 metrów a masa do 800 kg. Posiada gęste, brązowe futro, silne nogi i ogon schowany w sierści. Brzuch i łapy niedźwiedzia są nieco jaśniejsze. Jest wszystkożerny, zjada rośliny oraz zwierzęta (nawet wielkości jelenia). Czasami poluje na bydło. Ostatnimi laty zwabiają go na górskie szlaki odpadki wyrzucane przez turystów. Niedźwiedź raczej unika ludzi ale spotkanie z nim może być bardzo niebezpieczne. Zimę spędza czujnie śpiąc w gawrze, w rozpadlinach skalnych, gdzie samica rodzi co dwa lata 1-2 młodych. Młode rodzą się w czasie snu zimowego. Zamieszkuje lasy, w górach można go spotkać nawet na wysokości 3000 m n.p.m
Nocek duży
Nietoperz ten zasiedla tereny uprawne, wsie, lasy, zimę spędza samotnie lub w grupach w jaskiniach, piwnicach. Długość ciała 6-8 cm, ogona 5-6 cm, waga 18-45 g, rozpiętość skrzydeł 35-40 cm. Nietoperz ten prowadzi aktywny tryb życia dopiero po zmierzchu w pogodne dni. Pożywienie stanowią nocne chrząszcze, motyle, które nocek lokalizuje przy pomocy ultradźwięków lub na podstawie wydawanych przez nie dźwięków. Zamieszkuje jasne obrzeża lasów, parki, zagospodarowane tereny uprawne, pola i łąki. Zimuje najczęściej pojedynczo lub małymi grupami w jaskiniach skalnych. Samce żyją osobno, samice w dużych grupach. Latem nocki tworzą duże kolonie liczące czasem po kilkaset osobników
Ryś
Ssak nieco większy od kota, w naszym kraju występuje w Karpatach oraz w puszczach północno-wschodniej Polski. Wierzch ciała szarożółty, ciemnorudy, w ciemne cętki. Na uszach posiada charakterystyczne czarne pędzelki, ogon krótki z czarnym wierzchołkiem, duże bokobrody, stopy szerokie, gęsto owłosione. Jest to zwierzę aktywne nocą i o zmierzchu, poluje na zwierzęta nawet wielkości jelenia, nie gardzi padliną. Ryś musi dysponować dużym rewirem. Żyje samotnie z wyjątkiem okresu rui. Samica rodzi 2-4 młodych. Doskonale wspina się na drzewa i porusza na ziemi, daleko i zwinnie skacze. W ciągu dnia przemierza od 8-20km.
Świstak zamieszkuje górskie łąki i kamieniste zbocza gór. W Polsce jest to zwierzę bardzo nieliczne około 800 osobników. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego świstu jaki wydają zaniepokojone zwierzęta. Świstak jest gryzoniem o brązowym kolorze futra, wierzch głowy i czubek ogona czarny. Zwierzęta te żyją w koloniach, pod ziemią kopią nory z rozbudowanym systemem korytarzy. Pożywienie świstaków stanowią owady i ich larwy oraz rośliny. W czasie żerowania nad bezpieczeństwem grupy czuwają wartownicy, którzy świstem ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Sen zimowy trwa od 5-7 miesięcy. Świstaki mają po 2-3 młode, które rodzą się co dwa lata. Największe zagrożenie dla tych sympatycznych zwierzątek stanowi kłusownictwo.
Wilk swoim wyglądem przypomina owczarka niemieckiego. Posiada gęste buro płowe furo, na grzbiecie i ogonie nieco ciemniejsze, brzuch jasny. Długość ciała 113-134 cm, samiec(basior) jest większy od samicy (wadera). Wilk zasiedla lasy, najliczniej występuje na wschodzie Polski. Żyje w stadach tzw. watahach, którymi kieruje dominująca para, tylko ona bierze udział w rozrodzie. samica rodzi 4-6 szczeniąt. Stado porozumiewa się ze sobą za pomocą wycia. Wilki polują na duże ssaki, drobne gryzonie, płazy. Jest to zwierze niezwykle wytrwałe, w poszukiwaniu pożywienia potrafi pokonać w ciągu nocy 150 km Ostatnimi laty wilki wyrządzają ogromne straty w stadach wypasanych przez ludzi owiec, bydła.
Wydra jako zwierzę sprawnie poruszające się pod wodą posiada opływowy kształt ciała. Długość od 60 cm do 1 m, ciężar ciała dochodzi do 15 kg. Jej sierść jest brązowa, przylegająca do ciała, palce spięte błoną pławną z pazurami, silnie umięśniony ogon. Sierść razem z puchową podściółką stanowi nieprzemakalną okrywę. Ze względu na zanieczyszczenie wód i kłusownictwo jest gatunkiem nielicznym. Występuje przy brzegach gęsto zarośniętych jezior, potoków, rzek. Wydra to zwierzę ziemnowodne, aktywne głównie nocą. W czasie nurkowania otwory nosowe i uszy zamykane są za pomocą specjalnych mięśni. Poluje w wodzie na ryby, ssaki, mięczaki, płazy. Drobną zdobycz zjada w wodzie, większą wynosi na brzeg. Samce wydr żyją samotnie, samice w większych grupach. wydry poosiadają doskonale rozwinięty zmysł wzroku, z brzegu rozpoznają położenie swojej ofiary w wodzie.
Żbik wyglądem przypomina szarobrązowego domowego kota w ciemne poprzeczne pręgi. Wierzch ciała żółtawobury, strona brzuszna jaśniejsza, białawożółtawa. Na bokach ciemne pręgi, na ogonie ciemne pierścienie i koniec. Jest jednak od niego większy i masywniejszy. Długość ciała 46-90 cm, ciężar 4-18 kg. W Polsce jest to gatunek wymierający, spotykamy go niezwykle rzadko. Żbik może krzyżować się z kotem domowym dając płodne potomstwo. Niestety jego podobieństwo do kotów jest tak duże, że często jest z nimi mylony i zabijany jako bezpański włóczęga. Występuje w lasach liściastych i mieszanych a jego pokarmem są zające, króliki, małe ptaki, owady, jaszczurki. Jest to drapieżnik aktywny nocą. Swoje terytorium znakuje wydzieliną gruczołów podeszwowych i analnych oraz śladami na korze drzew. Samica wydaje na świat 2-4 młodych.
Żubr jest największym europejskim ssakiem. Ciężar największych osobników może dochodzić do 1000 kg. Posiada masywną budowę ciała, stosunkowo krótkie nogi, zakrzywione rogi. Sierść gęsta, brunatna, latem nieco jaśniejsza. Zamieszkuje lasy mieszane, zawsze w pobliżu bagien, rzek. Zwierzę aktywne w dzień, żyje w stadach złożonych z dorosłego samca, kilku samic, młodych i niekiedy młodych samców. Żywi się trawą, korą drzew, mchami.
Wiewiórka
Ubarwienie wiewiórki jest różne, od barwy rudej po czarnobrunatną, spód ciała biały.Charakterystyczną cechą jest puszysty ogon, zimą na uszach posiada pędzelki. Ssak ten występuje w lasach, parkach, ogrodach. Wiewiórka doskonale skacze po drzewach, jest aktywna w ciągu dnia. Swoje gniazdo buduje z gałęzi i mchu, zajmuje dziuple lub stare ptasie gniazda. Wiewiórki są zwierzętami wszystkożernymi, ich pokarm stanowią orzechy, jagody, młode pędy, jaja ptasie a czasem i pisklęta. Jesienią robi zimowe zapasy, które ukrywa w dziuplach, pod korzeniami drzew. Zimą nie zapada w sen jednak jest mało aktywna. Wiewiórki mają 2-5 młodych 2-3 razy w ciągu roku.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
prokoksik9824
17.11.2015 (20:06)
Przekroić
uciąć
wymieszać
wrzucić
umyc
podmuchac
wystraszyc
zabolec
dokończyć
upaść
zagotowac
wysluchac
opowiedziec
odpoczac
ugotować
mama poprosila honorate aby ugotowala obiad. dziewczynka musiala tylko wymieszac pokrojone warzywa i wrzucic do garnaka z zagotowana wodą. jednak kiedy przekrajala rzodkiewke uciela sie w palec. noz upadl na podloge a biedna honorata zawyla z bólu. bardzo ja to zabolalo, a z palca zaczęła saczyc cie ciemna krew. wystraszona szybko poszla umyc skaleczenie. halas jaki dobiegal z kuchni obudzil spiaca mame ktora wrocila pozno z pracy. podmuchala skaleczone miejsce i chciala aby jej wszystko dokladnie opowiedziec. wusluchala rannej i postanowila ze sama dokonczy obiad, a honorata ma sobie odpoczac
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie