profil

Grypa trzeba napisać objawy, przyczyny i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania.

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 22.3.2015 (20:13) - przydatność: 42% - głosów: 15
Odpowiedzi
Marlenkka87
23.3.2015 (09:49)
Grypa – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy.
Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej.
W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

Przyczyny - wirus grypy
Występują 3 rodzaje wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów: A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii.

Objawy grypy:
Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. Nie należy jej mylić z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla przeziębienia charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy. Okres najbardziej nasilonych objawów ostrej infekcji wirusowej górnego układu oddechowego trwa zwykle około 3–4 dni. Wydłużenie tego okresu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

- Wysoka gorączka
- Dreszcze
- Ból głowy
- Ból gardła i suchy kaszel
- Uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
- Brak apetytu

Łagodzenie objawów oraz skracanie czasu trwania grypy odbywa się poprzez przyjmowanie:
- chemicznych leków przeciwgrypowych (leczenie przeciwwirusowe oraz leczenie przeciwgorączkowe-objawowe)
- leków naturalnych (leczenie immunomodulujące, mobilizujące odpowiedź obronną organizmu)
Inhibitory neuraminidazy zatrzymują namnażanie wirusa, są skuteczne przeciwko typom wirusa A i B

 Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne przeciw grypie. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany. Z tego względu WHO co roku określa linie wirusa, których spodziewa się, że będą powodować zachorowania w następnym sezonie grypowym. Szczepionki są produkowane z linii zalecanych przez WHO i ich skuteczność zależy od trafności przewidywań.

Ekstrakt z bzu czarnego hamuje in vitro replikację niektórych szczepów wirusa grypy. W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo i randomizowanym badaniu wykazano, że jego stosowanie zmniejsza objawy przedmiotowe grypy i skraca czas choroby do 3-4 dni.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
BodyCakeAny
23.3.2015 (19:47)
OBJAWY: Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) - nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka.
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Do 50% zakażeń przebiega bez objawów.
Gorączka (zwłaszcza u małych dzieci) może być bardzo wysoka. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i złe samopoczucie mogą się utrzymywać nawet dłużej niż 2 tygodnie.
LECZENIE:Nie należy stosować aspiryny i innych preparatów kwasu acetylosalicylowego u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia (ze względu na ryzyko ciężkich działań niepożądanych). Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować paracetamol (nie powinny natomiast aspiryny, ibuprofenu lub podobnych leków).
W razie potrzeby można stosować leki przeciwkaszlowe (w lżejszych przypadkach łyżka miodu przed snem), roztwory soli lub inne krople do nosa (np. stosowane w przeziębieniu).
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie