profil

Hej! Znacie moze jakieś ciekawostki na temat krajobrazu wysokogórskiego?

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 2.5.2015 (20:13) - przydatność: 13% - głosów: 6
Odpowiedzi
pikej
3.5.2015 (09:15)
Krajobraz wysokogórski na przykładzie Alp

http://sciaga.pl/tekst/16373-17-krajobraz_wysokogorski_alp
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
tini552
3.5.2015 (11:16)
Krajobraz wysokogórski występuje na wielu obszarach kuli ziemskiej. Charakterystyczne dla niego są duże różnice wysokości oraz strome, urwiste granie. Wieją tam silne wiatry i występują częste opady.W wysokich partiach gór, bez względu na porę roku, leży gruba warstwa śniegu. Tereny te są często bardzo trudno dostępne dla człowieka, dlatego krajobraz wysokogórski w wielu miejscach zachował swoje naturalne piękno.
W górach wraz ze wzrostem wysokości zmienia się klimat. Im bliżej szczytów, tym niższa panuje temperatura i tym silniejsze wieją wiatry. Z tego powodu wyróżnia się w górach piętra roślinności. Żyjące na poszczególnych piętrach organizmy przystosowały się do panujących tam warunków. Występujące w wysokich partiach gór rośliny mają niewielkie rozmiary i płożą się po powierzchni ziemi. Przykładem jest szarotka alpejska, której liście i łodyżki są pokryte grubą warstwą białych włosków. Chronią one roślinę przed zimnem i silnymi wiatrami. W strefie wiecznych śniegów występują tylko nieliczne kępy mchów i porosty.
Najwyższymi górami świata są leżące na południu Azji Himalaje. Ich północne i południowe stoki bardzo się od siebie różnią. Na południowych roślinność tworzy piętra. Występuje tam wiele gatunków zwierząt. Stoki północne są natomiast bezleśne i pokryte stepem. W wilgotnych lasach porastających niższe partie gór żyją słonie indyjskie, pandy wielkie oraz wiele gatunków małp. Na wyżej położonych terenach występują niedźwiedzie himalajskie, świstaki, kozice , irbisy oraz sępy himalajskie
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie