profil

PROSZE O OPIS JEDNEGO WYBRANEGO PARKU MARODOWEGO W POLSCE.

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 25.1.2015 (15:54)
MrBrawn 25.1.2015 (15:55)

ZALEŻY MI NA TYM ŻEBY BYŁO NA DZIŚ

Odpowiedzi
KUJON2015
25.1.2015 (19:33)
Narodowy Park w Kielcach - Jest jednym z 23 polskich parków narodowych. Został utworzony w 1950 r., jako drugi w kraju, choć ochronę niektórych terenów wprowadzono już znacznie wcześniej, ustanawiając w latach 20. XX wieku na jego obecnym obszarze trzy leśne rezerwaty przyrody. W jego skład wchodzą Łysogóry, czyli najwyższy masyw Gór Świętokrzyskich, ze szczytami Łysicą i Świętym Krzyżem. Park obejmuje także Pasmo Pokrzywiańskie z Chełmową Górą oraz część dolin Wilkowskiej, Dębniańskiej i Pasma Klonowskiego z górami Miejską, Psarską i Bukową. Zajmuje powierzchnię 7626, 45 ha. Administracyjnie znajduje się na terenie części gmin Bodzentyn, Bieliny, Górno, Łączna, Masłów i Nowa Słupia.
W waloryzacji przyrodniczo-krajoznawczej Świętokrzyski Park Narodowy znajduje się w grupie obszarów najatrakcyjniejszych w skali kraju. Pod względem przyrodniczym jest również najcenniejszym terenem przyciągającym turystów w województwie świętokrzyskim. Wyznaczono tu pięć stref ochrony ścisłej: „Chełmowa Góra”, „Święty Krzyż”, „Łysica”, „Mokry Bór” i „Czarny Las” oraz – w ramach europejskiej sieci NATURA 2000 - specjalny obszar ochrony siedlisk „Łysogóry”. Wielkie zainteresowanie odwiedzających budzą nie tylko unikatowe walory środowiska naturalnego, ale też wyjątkowe elementy dziedzictwa kulturowego, których symbolem jest dawne opactwo benedyktyńskie na Świętym Krzyżu.
Osobliwością parku w skali europejskiej są olbrzymie rumowiska skalne zwane gołoborzami. Ich nazwa odnosi się do miejsc „gołych”, bez boru. Powstały w okresie czwartorzędu, w wyniku wietrzenia kambryjskich piaskowców kwarcytowych. Procesy te zachodziły w chłodnym klimacie, jaki panował wówczas w Polsce, w strefie obecności lodowców. Na skutek długotrwałego zamarzania i rozmarzania podłoża oraz wody w szczelinach skalnych, doszło do rozpadu twardych skał, a następnie ich osuwania się po stokach górskich. W ten sposób na trzech poziomach powstały wielkie rozwaliska, które zajmują współcześnie powierzchnię ok. 22 ha. Zachowało się na nich najmniej przekształcone, pierwotne środowisko życia porostów i mięczaków. Same skały zaś, których wiek wynosi ok. 500 mln lat, należą do najstarszych formacji występujących w Polsce na powierzchni ziemi i zawierają skamieniałości nieznanych wcześniej koralowców, odkrytych na terenie parku przez ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.
Pod względem roślinnym w parku chroni się pozostałości pradawnej puszczy z liczną obecnością gatunków górskich, takich jak omieg górski, miesięcznica trwała, przetacznik górski czy tojad dzióbaty. Prawie 60 gatunków roślin podlega ochronie. Spośród zbiorowisk leśnych o charakterze naturalnym największą powierzchnię zajmują wyżynny jodłowy bór mieszany z trzema wariantami oraz buczyna karpacka. Wśród 41 gatunków drzew dominują jodła, osiągająca tu północną granicę zasięgu i buk, mający wschodnią granicę występowania. Ponad 700 okazów drzew posiada wymiary pomnikowe.
Jednym z obszarów najcenniejszych przyrodniczo jest Chełmowa Góra, gdzie w 1921 r. utworzono pierwszy w Górach Świętokrzyskich i jeden z pierwszych w Polsce ścisły rezerwat przyrody. Ochroną objęto naturalne stanowiska modrzewia polskiego - gatunku, który odkryto na Chełmowej Górze i którego monumentalne okazy zachwycają do dzisiaj. Na całym wzniesieniu, pociętym malowniczymi wąwozami, znajduje się także bardzo dużo mrowisk.
Na terenie parku żyje ok. 4 tys. gatunków zwierząt, w tym wiele rzadkich, endemicznych i reliktowych. Na szczególną uwagę zasługuje duży udział gatunków górskich i borealno-górskich. Rozpoznanie fauny nie zostało jednak jeszcze w pełni dokonane, zwłaszcza w odniesieniu do bezkręgowców. Z terenu parku opisano siedem gatunków fauny nowych dla nauki. Blisko 200 gatunków objętych jest ochroną. Do górskich reliktów polodowcowych należy ślimak przeźrotka Kotuli. Występuje kilka gatunków chrząszczy związanych wyłącznie ze środowiskiem o najwyższym stopniu naturalności. Można spotkać tak ciekawych przedstawicieli polskiej fauny, jak nadobnica alpejska, jelonek rogacz, pachnica dębowa. W czystych wodach żyje strzebla potokowa. Spośród 14 gatunków płazów wyróżniają się traszka górska i kumak nizinny. Gady reprezentowane są przez 6 gatunków. Awifaunę stanowią głównie gatunki leśne, a do jej najciekawszych przedstawicieli należą orlik krzykliwy, bocian czarny, orzechówka i jarząbek. Ze ssaków licznie występuje sarna. Pojawia się jeleń i rzadko przechodzi łoś. Wśród grzybów jest 450 gatunków wielkoowocnikowych. Wszystkie podlegają ochronie, ale największe zainteresowanie budzą m. in. modrzewnik lekarski, purchawica olbrzymia, solówki.  
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Marlenkka87
26.1.2015 (13:33)

Babiogórski park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/53954-54-babiogorski_park_narodowy

Białowieski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/2631-3-bialowieski_park_narodowy

Biebrzański Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/7296-8-biebrzanski_park_narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/45165-46-bieszczadzki_park_narodowy

Park Narodowy „Bory Tucholskie”
http://sciaga.pl/tekst/39425-40-bory_tucholskie_park_narodowy

Gorczański Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/27456-28-gorczanski_park_narodowy

Park Narodowy Gór Stołowych
http://sciaga.pl/tekst/20270-21-park_narodowy_gor_stolowych

Kampinoski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/27730-28-kampinoski_park_narodowy

Karkonoski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/39383-40-karkonoski_park_narodowy

Magurski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/24363-25-magurski_park_narodowy

Narwiański Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/48620-49-narwianski_park_narodowy

Ojcowski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/39513-40-ojcowski_park_narodowy

Pieniński Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/31195-32-pieninski_park_narodowy

Poleski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/13263-14-poleski_park_narodowy

Roztoczański Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/122707-123-roztoczanski-park-narodowy

Słowiński Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/114369-115-slowinski-park-narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/2604-3-swietokrzyski_park_narodowy

Tatrzański Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/81359-82-tatrzanski_park_narodowy

Wigierski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/14534-15-wigierski_park_narodowy

Park Narodowy „Ujście Warty”
http://sciaga.pl/tekst/101566-102-park_narodowy_ujscie_warty

Wielkopolski Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/85988-86-wielkopolski_park_narodowy/strona/pokaz_wszystkie

Woliński Park Narodowy
http://sciaga.pl/tekst/65206-66-wolinski_park_narodowy
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie