profil

Ateny - muzea

poleca 85% 370 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Największymi muzeami w Atenach są Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Bizantyńskie i Muzeum Benakiego. Można także zobaczyć: Muzeum Akropolu, Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej, Galerię Narodową, Muzeum Geologiczne i Paleontologiczne oraz wiele innych.

MUZEUM AKROPOLU:
Muzeum usytuowane jest w południowo-wschodniej części Akropolu i przechowuje bezcenne archeologiczne znaleziska. Wystawa urządzona jest w porządku chronologicznym, poczynając od okresu archaicznego (800-600 r. p.n.e.), przez okres klasyczny (500-400 r. p.n.e.) do hellenistycznego i rzymskiego.
Między innymi wśród eksponatów znajdują się rzeźby, reliefy z tympanonu, fryzy i metopy z Partenonu, Erechtejonu i świątyni Ateny Nike. Na wystawie znajduje się także unikalna kolekcja „Kor”.

NARODOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE:
Posiada znaczenie międzynarodowe ze względu na swe zbiory starożytnej greckiej sztuki. Unikalna w świecie jest kolekcja sztuki mykeńskiej (złota bizuteria), sztuki cykladzkiej i niedawne znaleziska z Thera (Santorini). Muzeum posiada bogatą kolekcję waz z okresu przedgeometrycznego do IV w. p.n.e. Jest to kolekcja epigrafiki i ogromny zbiór starożytnych monet – około 300 000 sztuk.

MUZEUM BIZANTYŃSKIE:
Mieści się ono we florenckiej rezydencji wybudowanej w 1848. Posiada w swoich zbiorach eksponaty obrazujące styl sztuki Bizancjum, tzn. rzeźby, malarstwo, ikony, freski.

MUZEUM BENAKIEGO:
Zostało ufundowane w 1930 przez Antoniego Benaki. Ulokowane jest w neoklasycznym budynku. Zawiera interesującą i bogatą kolekcję starożytnej i bizantyńskiej sztuki, biżuterię, eksponaty orientalne oraz dużo chińskiej porcelany od okresu neolitycznego do XVII. Na wystawie znajdują się także hafty, dywany, broń z okresu walk o niepodległość.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta