profil

Miłość – dar, nagroda, kara, prośba czy…?

poleca 85% 146 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Myślę, że uczucie miłości jest wszystkim dobrze znane. Każdy ,ma kogoś, kogo może nim darzyć. A czym właściwie jest miłość? Sadzę, że dla każdego z nas jest czymś zupełnie innym. Może być darem, karą albo nagrodą. Według mnie to uczucie prowadzi do poświęceń, które zmieniają nasze życie. W tej rozprawce spróbuję udowodnić, że miłość to poświęcenie.

W powieści H. Sienkiewicza pod tytułem ?Quo vadis? głównym wątkiem jest miłość Winicjusza do Ligii. Aby zdobyć uczucie swojej wybranki serca Marek musi się poświęcić, a konkretnie przyjąć wiarę chrześcijańską. Dokonuje tego w ukryciu przed innymi poganami, a tę tajemnicę zna jedynie jego przyjaciel ? Petroniusz. Dzięki temu czynowi może poślubić swoją ukochaną. Ligia po dostrzeżeniu ogromnego poświęcenia Marka w imię uczucia żywionego do niej, postanawia spędzić z nim resztę życia. Bohater potrafił zupełnie się zmienić z powodu miłości, i tym samym ukazując, jaką siłę ma to uczucie.

Następnym argumentem będzie miłość tytułowego Małego Księcia do kwiatu Róży. Bohater poświęcił część swojego życia i włożył całe serce w wychodowanie zwykłej róży. Jednak, gdy już rozkwitła stała się arogancka. Dlatego też Książę postanowił odejść. Rozpoczął wędrówki po różnych planetach i spotykał zadziwiających ludzi, których nie rozumiał. Pijak pił, by zapomnieć. Król chciał wszystkim rządzić. Na koniec główna postać trafiła na Ziemię, gdzie spotkała lisa i człowieka. Tam dopiero dostrzegł, czym jest miłość, że za mało poświęcił związkowi jego i Róży. Dostrzegłszy to poprosił spotkanego węża, aby ten go ukąsił. Mimo arogancji wychowanego przez siebie kwiatka, wciąż go kochał. Dlatego mogę stwierdzić, że Mały Książe z miłości do Róży poświęcił największy dar ? życie.

Z kolei w dwóch pierwszych częściach sienkiewiczowskiej trylogii, czyli w ?Ogniem i Mieczem? oraz ?Potopie? ukazana jest miłość Kmicica do Oleńki Billewiczówny. Jednak ona ze względu na jego hulaszczy tryb życia odrzuca to uczucie. Zdruzgotany popełnił wiele przestępstw, został wplątany w zdradę króla. Z tego powodu zmienia nazwisko na Babinicz. Postanowił bronić kraju i ponownie zdobyć względy Oleńki. Bohater staje się sławny i szanowany na dworze królewskim za swoje zasługi, do których można zaliczyć ochronę króla czy też obronę Częstochowy. Poświęcił wszystko, aby odzyskać swoją ukochaną, która kiedyś tak bardzo zawiódł i zranił. Po zakończeniu wojny wyznał swoje prawdziwe nazwisko. Właśnie dzięki przemianie wewnętrznej, jaką przeszedł oraz niebywałemu poświęceniu udało mu się odzyskać miłość Oleńki Billewiczówny.

Myślę, że przedstawione wyżej argumenty wystarczą, aby udowodnić, że miłość prowadzi do poświęceń. Przez wzgląd na to uczucie można się zmienić, stać się nowym, lepszym człowiekiem. Miłość uskrzydla i dodaje sił.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty