profil

Parafia Troszyn - historia

poleca 85% 172 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PARAFIA TROSZYN
Troszyn Polski 3, 09-522 Dobrzyków, gm. Gąbin, woj. płockie

patron parafii: św. Leonard
kościół parafialny: p.w. św. Leonarda - drewniany
odpusty: św. Leonarda (6 XI), Aniołów Stróżów (2 X)
nabożeństwo eucharystyczne: niedziela - wtorek Wielkiego Tygodnia
cmentarz przykościelny: obszerny, ogrodzony, murowana dzwonnica (2 dzwony)
cmentarz grzebalny: wystarczający, ogrodzony siatką (obok kościoła)
ilość mieszkańców: 1188
miejscowości: Borki Dolne (3), Borki Górne (3,5), Potrzebna (3,5), Troszyn Nowy (3). Troszyn Polski, Wionczemin Nowy (2), Wionczemin Polski (3) punkty katechetyczne: Borki, Troszyn Nowy
budynki parafii - plebania
archiwum:
księgi chrztów: 1972-1975
księgi małżeństw: 1972-1975
księgi zmarłych: 1972-1975
proboszcz: ks. Stanisław KRUSZEWSKI

Z DZIEJÓW PARAFII
Miejscowość znana jest od 1239 r. Parafię erygował bp Jan Łodzia 16 VI 1341, wystawiając dokument erekcyjny przy okazji konsekracji kościoła w Troszynie. Fundował ją prawdopobobnie książę Trojden (lub Ziemowit II). Należały do niej następujące miejscowości: Barcikowa Dąbrowa, Czermno, Dobrzykowo, Rękawki, Troszyn, Trzemeszna, Świniary, Wiączemin i Zyck. Kościół stał pierwotnie nad Wisłą i nosił wezwanie Św. Trójcy, poświadczone w 1414 r. Wojewoda płocki F. Szreński zobowiązał się wybudować nowy kościół), z dala od Wisły. W 1552 r. Zygmunt August przydzielił na ten cel teren nad zalewem wiślanym. Wówczas z fundacji wojewody powstała świątynia, prawdopodobnie. p.w. św. Leonarda. Obecny kościół wzniesiono w 1636 r., o czym świadczą: data wycięta na belce tęczowej i zapisy wizytacyjne; konsekrowano go w 1665 r. W 1800 r. świątynia znajdowała się w złym stanie i wymagała remontu. Zapewne dokonano go w latach trzydziestych XIX w. W 1926 r. dach pokryto blachą, a ok. 1970 r. pomalowano ściany.

Zygmunt August, jako patron kościoła, na prośbę bpa A. Noskowskiego przekazał patronat nad świątynią parafialną w Troszynie i filialną w Czermnie, w ręce wikariuszy katedralnych płockich. Bp B. Izdbieński na życzenie króla inkorporował probostwo wikariuszom katedralnym (1552), zastrzegając część uposażenia dla księdza sprawującego duszpasterstwo; był nim odtąd jeden z wikariuszy katedry płockiej. Przez wiele lat kościół w Troszynie był obsługiwany przez proboszczów, którzy rezydowali w Czermnie. W 1974 r. bp B. Sikorski ponownie erygował parafię w tej miejscowości.

W świątyni zachowało się wiele elementów wyposażenia pochodzących z XVII w. Na belce tęczowej umieszczona jest grupa Ukrzyżowania z czasów budowy kościoła; ołtarz główny pochodzi z ok. 1640 r. a zabytkowy kielich z XVI w.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty