profil

Czy Mikołaj Kopernik może być wzorem dla współczesnej młodzieży?

poleca 85% 326 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Kopernik

Mówi się, że każdy ma swój autorytet, wzór, swojego idola, kogoś kogo próbuje naśladować postępować tak jak on. Ja uważam, że zawsze znajdzie się taka osoba, do której będziemy chcieli być podobni. Moja odpowiedź na pytanie zawarte w temacie jest następująca: Mikołaj Kopernik jest wzorem dla współczesnej młodzieży, ponieważ jego niezwykłe życie i niecodzienne poglądy wzbudzają chęć do naśladowania.

Według mnie młodzi ludzie mogą wzorować się na jego odwadze i pewności siebie. Był odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie. Jego teoria heliocentryczna przekazała ludziom nowe myślenie, prawidłową budowę świata oraz nauczyła inaczej żyć. Jego odkrycie było przełomowe dla rozwoju nowoczesnej nauki, a Kopernik nie obawiając się sprzeciwu, wydał dzieło ?O obrotach sfer niebieskich?.
A oto inne spojrzenie na autorytet Mikołaja Kopernika - chciał, aby ludzkość nie żyła w zacofaniu, ciemności umysłu i niewiedzy. Nie było łatwo przekonać społeczeństwo do odmiennych poglądów. Sam nawet kiedyś powiedział: ?Nie jest sprawą małej wagi uczynić jasnym to, co z racji swych właściwości pozostaje zasłonięte grubą mgłą niewiedzy?.

Należy zaznaczyć, iż ten wielki człowiek był nowoczesnym uczonym. Jego teoria przyniosła światu nową ideę. Będąc jednocześnie polskim astronomem, matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, lekarzem, astrologiem, kanonikiem warmińskim i duchownym katolickim posiadał rozległą wiedzę życiową, z której możemy czerpać autorytet i na której możemy się wzorować.

Trzeba także pamiętać o tym, że od niego wszystko się zaczęło. To w jego głowie zrodziła się nowa koncepcja teorii budowy świata - odmienna od obowiązującej. To dzięki niemu już przez pięć wieków zdajemy sobie sprawę, że Ziemia z innymi planetami krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie - jak dawniej uważano.

Zgadzam się z jego słowami, że: ?Co innego jest złośliwie krytykować i zaczepiać, a co innego poprawiać i błędy prostować, podobnie jak pochwały różnią się od pochlebstw?. Ta myśl Mikołaja Kopernika świadczy o tym, że miał swój światopogląd nie tylko na zagadnienia naukowe, ale także życiowe. Jego myślenie przekazuje przestronną mądrość, którą można się kierować.

Czy można nie wierzyć w słuszność twierdzenia, że Mikołaj Kopernik jest wzorem dla współczesnej młodzieży? Myślę, że przedstawione powyżej argumenty nie dają ku temu podstaw. Kopernik był wielkim człowiekiem i niech takim pozostanie. Każdy z nas powinien mieć swój ideał. Dla Kopernika był nim Arystoteles, który mawiał: ?To, co wciąż robimy, stanowi o nas?. Więc postępujmy tak, abyśmy mogli kiedyś stać się dla kogoś autorytetem, tak jak Mikołaj Kopernik dla nas.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata