profil

Dlaczego Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum? Czy chodzi o wzbudzenie nienawiści do Rosjan?

poleca 84% 211 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Syzyfowe prace jest to powieść Stefana Żeromskiego. Opowiada on o losach Polaków w zaborze rosyjskim. Szczególnie poruszony zostaje problem młodzieży szkolnej, ktora mimo ciągłych represji nie ulega rusyfikacji i walczy o swą polskość.
Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum. W historii Polski jest to bardzo ważna książka. Ukazuje nam ona jedność Polaków, którzy są gotowi poświęcić wiele dla dobra ojczyzny. W powieści nawet polska młodzież, którą Rosjanie za wszelką cenę chcieli zrusyfikować, była gotowa narażać się nawet dla czytania polskich książek.
Postaci w Syzyfowych pracach dają nam przykład, że w nawet w najciemniejszych czasach, zapala się światełko nadzieji. Dają oni nam dowód, że trzeba zawsze walczyć o swoje prawa. Nawet w ciężkim dla Polski XIX w, w ludziach cały czas tkwiło pragnienie wolności. Polski naród za wszelką cenę starał się wywalczyć sobie wolność, do której miał prawo. Dziś my żyjemy w wolnym kraju, mówimy po polsku, lecz nie pamiętamy, że droga do tej wolności byla bardzo zawiła i niejednokrotnie okupiona krwią i cierpieniem.
Po przeczytaniu powieści może nasunąć się wniosek, że autor chce wzniecić w nas uczucie nienawiści do Rosjan. Moim zdaniem nie o to tu chodzi. Niemniej jednak to jak Rosjanie traktowali Polaków i to, co zrobili z naszą ojczyzną jest jednoznaczne. Według mnie Rosjanie nigdy nie lubili Polakow, ani na odwrót. Lecz celem powieści polskiego pisarza nie jest nienawiść. Myślę, że głównym celem tej powieści jest, to abyśmy my, którzy żyjemy w wolnej Polsce zapamiętali wydarzenia, które miały miejsce przez sto dwadzieścia trzy lata na terenach okupowanej Polski. Nie chodzi to o to, aby ubolewać nad tymi faktami. Chodzi tylko o to aby o tym wiedzieć i z szacunkiem odnosić się do swej ojczyzny. Nie chodzi tu o glowę państwa czy o osoby znajdujące sie w rządzie, lecz o coś co jest ponadczasowe i nigdy nie przemija. Tą rzeczą jest naród i poczucie wspólnoty.
Według mnie Syzyfowe prace dają nam również wskazówkę do tego jak postępować w swym życiu. Nie trzeba przejmować się tym co o nas mówią inni lecz po prostu być sobą, a historia rozliczy każdego z jego zasług. Nie ważne czy jesteśmy zwykłymi pracującymi ludźmi czy też prezydentem lub duchownym. Każdy z nas stanowi część ogółu i każdy ma w społeczeństwie swoje miejsce. Gdy czlowiek odchodzi z tego świata społeczeństwo staje się uboższe o pewną swoją część. Może na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne, ale każdy z nas wypełnia swoje obowiązki.
Moim zdaniem Syzyfowe prace są bardzo ważną lekcją podczas kształtowania umysłów młodych ludzi i dalej powinny figurować na liście obowiązkowych lektur szkolnych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty