profil

Jaśnie Pan Palikot u wrót stajni Augiasza.

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stajnia Augiasza w mitologii jest symbolem rzeczy zaniedbanych materialnie, rzeczy cuchnących, paskudnych, które trzeba wielkim wysiłkiem doprowadzić do porządku. Zadania tego podjął się Herkules w szóstej z dwunastu swych wielkich prac. Człowiekiem, który podjął się czyszczenia polskiej biurokratyczno ? administracyjnej stajni Augiasza jest Janusz Palikot. Nie jest to Herkules lecz polityk z ramienia Platformy Obywatelskiej z regionu lubelskiego, który z powodu skandali stał się rozpoznawalnym przez wszystkich politykiem.
Kontrowersyjne wypowiedzi na temat ludzi z najwyższego szczebla władzy i ostentacyjne pokazywanie opinii publicznej wibratora wprowadziło Janusza Palikota na salony polityczne. Maczugą Polikota jest rewolwer z którego ma dopiero zacząć strzelać do bubli ustawodawczych w Komisji Przyjazne Państwo, której jest przewodniczącym. Komisja Przyjazne Państwo z założenia działa w Sejmie, jak i w Senacie. Do jej zadań należy likwidacja zbędnych, niepotrzebnych, niejasnych przepisów oraz walka z nadmiernie rozbudowaną biurokracją w urzędach. Przez najbliższe parę miesięcy Janusz Palikot i jego komisja będzie się zastanawiać na następującymi kwestiami - Co trzeba zmienić w pierwszej kolejności, co blokuje inicjatywę, co przeszkadza żyć i prowadzić własne gospodarstwo lub firmę, co krępuje inicjatywę, co jest absurdem jaki przepis wymaga zmiany, który jest zbędny, z jakim można się rozstać bez straty dla całości spraw.
Czy kolejna komisja za którą musimy zapłacić z naszych podatków jest nam potrzebna? Odpowiedź brzmi - ? Tak?. Nasza administracja jest w opłakanym stanie. Jest mnóstwo procedur, które nadmiernie krępują wolność gospodarczą i obywatelską. Szczególnie dużo jest tych, które dotyczą relacji pomiędzy przedsiębiorcą lub obywatelem a różnymi organami administracji.
Wielu ludzi oraz wiele organizacji pozarządowych, biznesowych oraz różne środowiska już się zgłosiły do komisji różne absurdalne przepisy które przez lata utrudniały im życie i pracę. Opinia publiczna od kilkunastu lat zmaga się z przepisami prawnymi które z ich punktu widzenia są często złe, nie jasne, idiotyczne. Spośród tony najbardziej idiotycznych i absurdalnych przepisów prawnych jakie udało się znaleźć Palikot wymienił między innymi: obowiązek meldunku osób, które dłużej niż trzy dni przebywają poza miejscem stałego zamieszkania, obowiązek przechowywania przez pięć lat paragonów kasowych przez właścicieli sklepów, barów, restauracji mimo, że po roku tracą one kolor. Innym absurdalnym przepisem jest obowiązek posiadania przez dziecko paszportu podczas przekraczania granicy gdyż jako osoba niepełnoletnia nie posiada jeszcze dowodu osobistego.
Komisja Przyjazne Państwo będzie mieć inicjatywę ustawodawczą dzięki temu będzie miała możliwość poprawy i ulepszenia już istniejących ustaw, które przez wiele lat utrudniały życie obywateli.
Herkules miał w ciągu jednego dnia oczyścić stajnię ze wszystkich brudów jakie przez lata nazbierały się w jej kątach.
Czy Palikot podobnie jak Herkules szybko i skutecznie oczyści naszą administrację z absurdalnych przepisów ? Według założenia Platformy Obywatelskiej Komisja Przyjazne Państwo będzie zwalczała zbędną biurokrację. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie i Komisja będzie usuwała a nie tworzyła nowe buble prawne.
W końcu Herkules poradził sobie ze swoimi 12 pracami. Wszystkim pokazał jak prawdziwy Heros radzi sobie z trudnymi często na pierwszy rzut oka nie wykonalnymi zadaniami. Bierzmy przykład z Herkulesa i w przyszłości zamiast tworzyć nowe pozarządowe organizacje, które muszą sprzątać po poprzednich rządach lepiej jest udusić hydrę w kołysce. I mieć spokój na Olimpie łatwiejsze i bardziej przyjazne prawo dla obywateli.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty