profil

Rudy - charakterystyka

poleca 88% 350 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest Jan Bytnar. Urodził się 6 maja 1921r., zmarł 30 marca 1942r., kilka dni po odbiciu go z rąk gestapo. Przyjaciele nazywali go Rudym, Czarnym, Krokodylem. Jego rodzice, Zdzisława Bytnar i Stanisław Bytnar byli nauczycielami, miał także siostrę Danutę. Uczęszczał do szkoły im. Stefana Batorego. Był harcmistrzem, podporucznikiem Armii Krajowej, członkiem podziemnej organizacji Wawer. Dobrze mówił po niemiecku. Należał do zespołu harcerzy o nazwie Buki. W momencie rozpoczęcia książki ma 18 lat.

Z wyglądy był drobny, szczupły, (...) miał piegowatą twarz, rudawe włosy. Cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencję. Na przełomie lat 1942-43 Rudy zmienił się w wyglądzie: zmężniał, był silniejszy i wyższy.

Cech charakteru Rudego można by wymienić wiele. Jednymi z jego cech były dobroć i nieśmiałość wobec innych. Rudy był w istocie człowiekiem dobrym. Żenująco delikatnym wobec przyjaciół. (...) W stosunku do pana Janka, przyjaciela Buków (...) był nieśmiały i ulegający jego wpływom.

Bytnar był bardzo dobrym kucharzem. Jego potrawy zachwycały innych. Gotował na każdym spotkaniu Buków. Nikt nie dorównywał mu w pieczeniu tak pysznego chleba na patyku, smażeniu ryb, przyrządzaniu kasz. Innym jego talentem, który zadecydował o jego popularności w grupie Buków był talent artystyczny. Nikt nie rysował tak jak Rudy. Zaprojektował dla swojego zespołu odznakę. Swoje zdolności wykorzystał w trakcie akcji Małego Sabotażu. Rysunki które rysował na ścianach robiły zawrotną karierę. Były przez kilka dni głównym tematem do rozmów w mieście.

Rudy potrafił się w każdej dziedzinie wybić na pierwsze miejsce, jeśli tylko tego zapragnął. Zrobiony przezeń kajak był najlepszym kajakiem w zespole. Gdy w pewnym momencie zorientował się, że jest jedynym nie umiejącym tańczyć uczniem w klasie szybko i z zaciętością zabrał się do nauki tańców i po trzech miesiącach stał się ku zdumieniu szkoły najlepszym tancerzem.

Jednymi z jego najważniejszych cech są odwaga i wierność swojemu zespołowi. Gdy został aresztowany i katowano go straszliwie w celu wymuszenia informacji, nie zdradził kolegów i milczał. Nie wydał ich nawet gdy bito go do nieprzytomności.

Rudy był przykładem chłopca, którego wojna wiele nauczyła i zmieniła na lepsze. Myślę, że jego postawa może służyć za wzór do naśladowania wielu ludziom. Janek wiedział jaką drogę w życiu powinien wybrać. Mimo wielu trudności uczył się, doskonalił i pracował nad sobą. Dzięki swojej postawie na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy kochają swój kraj i szanują ludzi, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty