profil

"Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł - rozprawka

poleca 83% 782 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Celem mojej pracy jest rozważyć dlaczego "Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł dla powieści Stefana Żeromskiego.
Wykonywana z trudem , dużym nakładem sił i środków praca rusyfikatorów okazywała sie całkowicie nieskuteczna i bezcelowa. To co budowali latami, runęło pod wpływem jednego epizodu a dokładniej przy recytacji "Reduty Ordona". Teraz niemal w owej klasie trzeba będzie od zera rozpoczynać prace nad pozbawianiem uczniów polskiej tożsamości.
Bezcelowa pracą można także nazwać samodzielna walkę uczniów z wynarodowieniem. Toczyli oni bitwy bez wsparcia ze strony dorosłych, którzy w większości poddawali sie wpływom obcego państwa. Uczniowie organizowali tajne spotkania, na których mogli głosić swoje poglądy za które chociaż tam nikt ich nie potępiał. Mimo tak usilnych nacisków nawet ze strony najbliższych , nie ugięli sie i wciąż prowadzili nierówna walkę z Imperium rosyjskim.
Syzyfowa praca można także nazwać uparty bój z losem Andrzeja Rada, który był ponizany z powodu swoich nieszlacheckich korzeni. Szydzono z niego na przykład na geometrii, po której pobił jednego z "kolegów". Gdyby nie wstawiennictwo Marcina Borowicza pewnie zostałby wydalony ze szkoły. Andrzej maił utrudniony start, gdyż nie miał pieniędzy na naukę w gimnazjum. Na szczęście na pomoc przyszedł mu pan Kawka (Antoni Paluszkiewicz) łożąc na szkolnictwo chłopca. Radek całe swoje życie miał "pod górkę", ale dzięki swojemu uporowi i działaniu opatrzności biedny chłopiec ze wsi zdał upragniona maturę.
Myślę, ze udało mi sie udowodnić, iż nieprzypadkowo Stefan Żeromski nadal właśnie taki tytuł swojemu dziełu oraz że bohaterska postawa m.in. uczniów pomógł w późniejszym okresie wygnać zaborców z terenu naszego państwa - Polski.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta