profil

Płazy

poleca 88% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Budowa serca: a)cienkościenna zatoka żylna umieszczona na prawym przedsionku - przyjmuje krew utlenowaną ze skóry i odtlenowaną z dużego obiegu b)2 gładkościenne przedsionki c) pojedyncza, mięsista komora, w której są blaszki i beleczki utrudniające mieszanie się krwi d) krótki stożek tętniczy, przechodzący w pień płucny. Powstał drugi przedsionek i otwór przedsionkowo-komorowy. Jest kontrolowane przez u. nerwowy, ale posiada własne ośrodki rozruchowe (po rybach). Krążenie nie jest zbyt wydajne, zależy od temperatury otoczenia (zmiennocieplne)

2. Typy krążenia: a) mały i duży: w płucach krew pobiera tlen a oddaje CO2 - utlenowana; Żyłami płucnymi dostaje się do lewego przedsionka a z niego otworem p-k do gąbczastej części komory. Skurcz komory wypycha krew do stożka tętniczego; Krew dostaje się do aorty i nią jest rozprowadzana w dużym obiegu. Z dużego o. krew odtlenowana wraca żyłami głównymi i wątrobową do zatoki żylnej, prawego przeds. i prawej cz. komory. Skurcz komory tłoczy ją do stożka tętniczego. Stamtąd płynie do pnia płucnego, tętnic płucnych i płuc b) skórny: (tylko u płazów) krew odtlenowana płynie odgałęzieniami tętniczymi od tętnic płucnych do skóry. Tam ulega utlenowaniu w naczyniach włosowatych powierzchni ciała. Wraca żyłami skórnymi do żył gł. tuż przed zat. żylną (prawa cz. serca - krew mieszana, ale nie ma to wielkiego znaczenia)

3. Wydalanie i osmoregulacja: Nerki płazów są parzyste. Silnie rozcieńczony mocz uchodzi do steku, którego uchyłek tworzy pęcherz moczowy (tam gromadzi się woda do ewentualnej resorbcji w suchym środowisku). Skrzelodyszne larwy wydalają amoniak (prostsze i lepsze), dorosłe mniej toksyczny, db rozp. w wodzie mocznik. Sprawność u. wydal. nie pozwala im żyć w hipertonicznej wodzie morskiej. Płazy nie piją wody, ale chłoną ją przez skórę. Wodę tracą powłokami ciała, więc są pokryte rogowaciejącym naskórkiem (warstwa izolacyjna), ale jest to tylko połowiczne rozwiązanie

4. Rozmnażanie i rozwój: na okres godowy wracają do zbiorników wodnych; tylko u ogoniastych i niektórych beznogich jest wewnętrzne; zewnętrzne: w momencie składania przez samice jaj do wody; samce składają do wody plemniki zebrane w pakiety - spermatofory, które samice aktywnie wprowadzają do kloaki. Komórki jajowe są duże, jaj też jest dużo (10000 - u żab), otoczone galaretowatą osłonką (tworzy się skrzek), brak opieki nad potomstwem, jaja średnio zasobne w żółtko - larwa (kijanka). Kijanka - skrzela zewn., szczeliny skrzelowe, przyssawki, ogon, odżywia się planktonem (ma długie, poskręcane jelito - banieczkowy korpus). Tylne kończyny powstają szybko, przednie podczas metamorfozy - resorbcja skrzeli, zmiany w skórze, utrata ogona. Niektóre nie przechodzą metamorfozy (larwy dojrzewają płciowo) - aksolotl. Amplexus - miłosny uścisk płaza (oparcie na samicy i trzymanie rękami)

5. Oddychanie: płuca - parzyste, cienkościenne worki, u bezogonowych pofałdowane przegrody pierwotne; skóra bez pancerza umożliwiła oddychanie powierzchnią ciała; larwy skrzelodyszne (u starszych obrastają fałdem skórnym i są resorbowane). Duża sprawność oddechowa w wodzie. W warunkach lądowych pow. oddechowym grozi nieustanne wysychanie. Silnie ukrwiona pow. ciała nie daje też szansy utrzymania równowagi osmotycznej w śr. hipert., dlatego płazy nigdy nie opanowały życia w wodach morskich. Budowa: nozdrza zewn., przewód nosowy (nozdrza wewnętrzne) do jamy gębowej, krótki odcinek krtaniowo-tchawiczny, workowate płuca. Mechanizm: nie mają kl. piersiowej, nie mogą zmieniać obj. płuc. a) Bezogonowe obniżają dno j. gębowej przy otwartych nozdrzach i zamkniętym otw. gęb. - przewietrzenie jamy. b)Zamknięcie nozdrzy, otwarcie krtani, podniesienia dna - wtłoczenie świeżego pow. do płuc. c) kilkakrotne ruchy dna - wymiana pow. w płucach. d) Zamknięcie krtani, otwarcie nozdrzy, podniesienie dna - wypchnięcie zużytego powietrza.

6. Szkielet: Zanika struna grzbietowa (chrzęstno-kostny kręgosłup), k. kończyn krótkie i masywne Podniesienie korpusu nad podłoże na kończynach parzystych, popychanie ciała do przodu - czworonożność - umożliwienie ruchu w warunkach lądowych. Czaszka bardziej skostniała, lekka (ażurowa) - redukcja el. budulcowych, spłaszczona grzbieto-brzusznie, duże oczodoły, mała obj. mózgoczaszki, pierwsza kostka słuchowa - strzemiączko - lepsze słyszenie na lądzie, liczne zęby niezróżnicowane - homodontyzm, 2 kłykcie potyliczne - głowa ruchoma w pionie - odcinek szyjny (nowość) z 1 kręgiem (atlas - dźwigacz). Odcinek tułowiowy - 7 kręgów (u bezogonowych skrócony, bo mają krótszy tułów i skaczący tryb życia). Żebra uwstecznione, nie sięgają mostka - brak klatki piersiowej. Odcinek krzyżowy - 1 kręg krzyżowy połączony z k. biodrowymi. Ogonowy - urostyl (k. ogonowa) - zlane kręfi ogonowe, łączy się z obręczą miednicową - wzmacnia połączenie szkiel. osiowego z kończynami tylnymi

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 4 minuty