profil

Demokracja Ateńska

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-03
poleca 85% 1190 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obydwa te miasta jak i Ateny i Rzym to potęga w tamtych czasach. Bardzo szybko się rozwinęli. Oba te miast mają wiele podobieństw jak i różnic, do jednych z różnic można zaliczyć ustrój polityczny chociaż oba te państwa przez pewien okres były demokracją. I ten sposób rządzenia państwem chciałbym dzisiaj opisać.

Najpierw zajmijmy się demokracją Ateńską. Demokracja te oznaczała, że wszyscy obywatele płci męskiej (poza cudzoziemcami i niewolnikami) mieli prawo głosu w sprawie sposobu zarządzania miastami. Prawa ustalała Rada złożona z 500 obywateli wyłonionych w drodze losowania no okres jednego roku. Co dziesięć dni (czasami częściej, gdy np. groziła wojna) obywatele miasta zwoływani byli na zgromadzenie na wzgórzu Pnyks. Wymagano obecności co najmniej 6000 osób- jeśli brakło kilku, policja zajmowała się ich doprowadzaniem. Zgromadzeni debatowało nad propozycjami Rady, zgadzając się na nie lub odrzucając. Raz do roku zgromadzeni mogli pozbyć się niepopularnych polityków- każdy pisał ich imiona na kawałku potłuczonej ceramiki zwanej ostrakonem.

Niewolnicy pochodzili z wypraw wojennych lub można było ich kupić na targu niewolników. Niewolnika nie można było zabić ale można było go uwolnić. Niewolników można podzielić na niewolników państwa lub prywatnych. W Atenach działało prawo , że do niewoli nie można było wziąć człowieka, który nie spłacił długu. Dotyczyło to tylko obywateli.
Metejkowie byli to ludzie wolni. Najczęściej byli cudzoziemcami lub niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Najczęściej służyli w wojsku, uprawiali ziemie lub zajmowali się handlem lub rzemiosłem.

W Atenach mieszkali też obywatele. Byli to ludzie wspólnoty obywatelskiej czyli rodowici Ateńczycy, którzy ukończyli 18 rok życia. Obywatele też służyli w wojsku i oprawiali ziemie. Mieli oni takie same prawa. Wpłaty na rzecz państwa zależały od majątku obywateli. Jednym z najważniejszych obowiązków obywateli to obowiązki wojskowe, finansowe, łożenie na państwo i udział w świętach religijnych państwa. Obywatel tracił swoje prawa gdy nie dbał o groby zmarłych lub o starych rodziców.
Niestety o ustroju Rzymu jako demokracji nic nie wiem i nie mam potrzebnych informacji.

Dla ludzi było lepiej mieszkać w Atenach. Niewolnicy mieli lepsze życie właśnie w Atenach.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata