profil

Walory turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

drukuj
poleca 82% 642 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

JURA KRAKOWSKO - CZĘSTOCHOWSKA

Walory turystyczne

Jura jest jednym z najbardziej popularnych terenów turystyki pieszej. Świadczy
o tym chociażby numer pierwszy dla szlaku Orlich Gniazd" w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Związane jest to z ukształtowaniem terenu, licznymi zabytkami, ilością ostańców skalnych i jaskiń, walorami przyrodniczymi. Walory te przyczyniają się także do dużej ilości wycieczek autokarowych. Ściany skalne przyciągają znaczne ilości wspinaczy. To nie wyczerpuje możliwości tego terenu, jest on atrakcyjny także dla turystyki rowerowej, konnej i narciarskiej. Ta ostatnia to nie tylko wędrówka na nartach śladowych, ale znajdzie się tu też kilka stoków z wyciągami narciarskimi, jak np. w Morsku, Grabowej lub Jaroszowcu.

Co warto obejrzeć?
Główną atrakcją są średniowieczne zamki, a właściwie ich ruiny, porównywane pod względem położenia do orlich gniazd. Dygasiński, pisząc o zamku Ogrodzieniec stwierdził, że należy bezsprzecznie do najpiękniejszych na świecie, tak zespoliły się tu resztki dzieła rąk ludzkich z ruinami przyrody, czyli ostańcami skalnymi.

Dotyczy to wszystkich zamków jurajskich. Należą do nich: Olsztyn, Ostrężnik, Mirów, Bobolice, Morsko, Koziegłowy, Siewierz, Ogrodzieniec, Smoleń, Udórz, Bydlin, Rabsztyn, Ojców, Korzkiew, Lipowiec i Tenczyn (Rudno).

Zamki użytkowane, głównie jako muzea, to Będzin i Pieskowa Skała. Sieć zamków uzupełniają strażnice obronne, ich ruiny spotkamy w Suliszowicach, Przewodziszowicach, Łutowcu i Ryczowie. Pałace istnieją w Pilicy, Potoku Ziotym, Krzeszowicach, Mtoszowej, Będzinie-Gzichowie, Płazie i Balicach. Trafiają się też dworki, jak np. w Glanowie i Potoku Ztotym oraz dwory w Modlnicy, Boiechowicach, Cianowicach, Siedlcu, Mnikowie i in. Warte zwiedzenia są też zespoły zabudowy dawnych miasteczek, jak np. Pilicy, Żamowca, Żarek, Włodowic, Olsztyna, Janowa oraz większych miast, jak np. Olkusza, Będzina, Chrzanowa i Wolbromia. Istnieje jeden skansen regionalnej zabudowy w Wygieizowie. Dużo jest zabytków sakralnych, znajdziemy je w prawie każdej miejscowości. Do najcenniejszych należą najstarsze, romańskie, takie znajdziemy w Siewierzu, Gieble i Wysocicach, a także drewniane liczące prawie po pięć wieków, jak np. w Racławicach i Paczółtowicach. Do licznie odwiedzanych należą sanktuaria maryjne w: Leśniowie, Mrzygtodzie, Mstowie, Czernej, Ptokach, Dąbrowie Górniczej i Świętej Anny.
Całość tych zabytków spinają jak klamrą najsłynniejsze w Polsce i znane w świecie: Jasna Góra od północy i Wawel wraz z innymi zabytkami Krakowa od południa.
Turystów przyciągają także kąpieliska. Mimo, że Jura jest bezwodna jest trochę zorganizowanych kąpielisk terenowych, jak np. Krępa, Poraj, Wolbrom, Pilica, Zaborze, Przytubsko, Siamoszyce, Sosina, Chechto, Skowronek koło Alwerni
i Kryspinów koło Krakowa.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:25)

Mam ylko zapytanie dlaczego w tych racach brakuje bibliografii ???
pozdrawiam

Aha ja za brak bibliografi bm dostal taka wlasnie ocene...

27.7.2006 (12:10)

ZA BRAK BIBLIOGRAFII MOŻNA ŁATWO DOSTAĆ NIŻSZĄ OCENĘ. SZKODA ŻE JEJ NIE MA. ALE PRACA OGÓLNIE JEST SPOKO - TRZYMA SIĘ TEMATU. MOŻNA BYŁO CO PRAWDA PEWNE RZECZY (MAM NA MYŚLI ATRAKCJE) ROZWINĄĆ O SZCZEGÓŁY, ALE ...