profil

Przyjaźń w życiu człowieka jest wartością bezcenną. Rozprawka.

poleca 83% 3176 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nie mam wątpliwości o do tego, iż przyjaźń jest bardzo ważna. Wszyscy jej potrzebujemy, chcemy mieć kogoś, komu możemy zaufać, zwierzyć się ze swoich zmartwień, tajemnic i podzielić się swoimi sukcesami. Dzięki przyjaciołom patrzymy na świat przez różowe okulary, nie czujemy się samotni i opuszczeni. Każdy powinien doświadczyć tego uczucia, bo bez przyjaźni życie jest szare i ponure. A co na ten temat mówi literatura?
Motyw przyjaźni występuje w wielu utworach literackich. Moim zdaniem najlepiej ukazał go Henryk Sienkiewicz w książce pt.: ?W pustyni i w puszczy?. Główni bohaterowie, Staś i Nel, przebyli wiele tysięcy kilometrów, by szczęśliwie powrócić do domów. Przeżyli dużo niebezpiecznych przygód, ale zawsze byli razem. Mogli na siebie liczyć. Chłopiec darzył Nel tak wielkim uczuciem, że był gotowy poświęcić dla niej swoje życie ? najcenniejszą rzecz jaką posiadał. Staś opiekował się nią, troszczył, a ona bezgranicznie mu ufała. Wiedziała też, że może na nim polegać. Przy Stasiu czuła się bezpiecznie. Przyjaźń zawarta w tak skrajnej sytuacji przetrwać wszystkie przeciwności losu i może istnieć dopóki ?śmierć ich nie rozłączy?. Rację ma Cyceron, mówiąc: ?Amicus cerus in re incerta cernitur?(Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji).
Dzięki przyjaźni człowiek zmienia swoje spojrzenie na świat. Przykładem do tego stwierdzenia są lody bohatera utworu ?Ten obcy?. Książka ta opowiada o czwórce dzieci, których łączy przyjaźń i wspólna zabawa. Są gotowe do niesienia pomocy skrzywdzonemu, choremu chłopcu ? Zenkowi. Zanim poznał nowych przyjaciół, był zły ? kradł, kłamał. Nie wiedział, co znaczy dobro. Najbardziej pomogła mu Ula. To ona rozmawiała z nim o jego problemach ? tylko jej się z nich zwierzał. Zwróciła mu uwagę na szkodliwość i niewłaściwość czynów chłopca. Dzięki przyjaciołom Zenek nabrał wiary we własne możliwości. Uzmysłowił sobie, iż kradzież i kłamstwo są złymi i krzywdzącymi innych czynami. Dzieci zrozumiały lepiej swoich rodziców, stały się bardziej wrażliwe na losy drugiego człowieka.
?(...) Byliśmy dobrymi wrogami, ale postanowiliśmy, że rozsądniej będzie zostać w przyszłości dobrymi przyjaciółmi...?. Powyższy fragment tekstu pochodzi z książki pt.: ?Ania z Zielonego Wzgórza?. Anna Shirley i Gilbert Blythe byli zaciętymi wrogami nie tylko w stosunkach koleżeńskich, ale także w pierwszeństwie w nauce. Obydwoje dążyli do tego samego ? być najlepszym. Rywalizacja ta zawiązała się na początku roku szkolnego. Wtedy też Gilbert użył słowa, którego Ania nie lubiła ? marchewka. Odnosiło się to do jej rudych włosów. Zdenerwowana dziewczyna uderzyła go tabliczką w głowę. Podczas pobytu w Avonlea Ania zmieniła się. Nauczyła się wybaczać tym, którzy ją skrzywdzili. Zapomniała o występku Gilberta i przyjęła jego propozycję ? zostali przyjaciółmi.
Uważam, iż przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas. Nie ma nic cenniejszego niż dobry przyjaciel, z którym możesz rozmawiać o wszystkim. Dla jego dobra warto poświęcić wszystko. Trzeba jednakże pamiętać, iż licząc na pomocną dłoń i obecność przyjaciela, my też musimy być gotowi mu ją zaoferować. Aby poprzeć moje zdanie, zacytuję słowa Brauna Ferro: ?Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać wtdy i tylko wtedy, gdy obejmujemy drugiego człowieka.?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty