profil

Wpływ pola elektromagnetycznego na organizm ludzki

poleca 85% 1103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na w stępie należy wyjaśnić na czym polega działanie pola elektromagnetycznego.
Pole elektromagnetyczne- jest to pole, którego siły o naturze elektromagnetycznej działają na obiekt fizyczny mający własny ładunek elektryczny. Niniejsze pole jest układem dwóch pół, pola elektrycznego oraz pola magnetycznego. Wzajemną relację pól opisują cztery równania
Jamesa Clerka Maxwella.
Od wieków pola magnetyczne budziły szczególne zainteresowanie badaczy, zwłaszcza ich wpływ na organizm ludzki. Dla przykładu starożytni Egipcjanie wierzyli w szczególną moc magnesów. Używali ich jako środków wzmacniających odporność, a co za tym idzie ochronę przed szkodliwymi czynnikami jednocześnie wydłużając czas życia. Używała ich ponoć sama Kleopatra w celu wydłużenia swego życia. Hipokrates twierdził, że największe działanie lecznicze ma tzw. siła magnetyczną. W Chinach ze skał wydobywano substancję magnetyczną zwaną kamieniem zdrowotnym. W Grecji wyrabiano z rudy magnesy, które określano kamieniem życia.
Każda komórka, tkanka oraz narząd naszego ciała wytwarza pole elektromagnetyczne będące w harmonii z polem magnetycznym naszej planety oraz oddziaływaniem pochodzącym z kosmosu. Dzięki badaniom uczeni dowiedli wpływ oddziaływania magnetycznego Ziemi na organizm ludzki. Powoduje ono między innymi pobudzanie atomów i cząstek. Wpływa na zmiany na poziomie atomowym, zwiększa aktywność cząsteczek i przyspiesza metabolizm komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu.
Działanie pola magnetycznego może być korzystne lub niekorzystne w zależnie od tego,
na której z półkul znajdujemy się. Pole magnetyczne półkuli północnej ma ujemny charakter, ma ono pozytywny wpływ na nasz organizm. Przyspiesza metabolizm tkanek, zwiększa dopływ tlenu i zasadowość tkanek oraz umożliwia relaksację. Natomiast pole półkuli południowej ma charakter dodatni i powoduje zakwaszenie tkanek i zmniejsza wychwytywanie tlenu. Jest czynnikiem stresującym i nie działa uspokajająco tak jak
biegun północny.
Badacze dokonali pomiarów ziemskiego pola magnetycznego zaobserwowano,
iż 100-200 lat temu miało ono o wiele większe natężenie niż obecnie. Stało się tak za sprawą sztucznych pół magnetycznych wytwarzanych przez urządzenia codziennego użytku. Pola te powodują zakłócanie naturalnego pola magnetycznego Ziemi.
Obecnie badacze nastawieni są na lecznicze wykorzystanie możliwości pola elektromagnetycznego, a także oceny jego negatywnego oddziaływania na organizm ludzki. W wielu dziedzinach uczeni przeprowadzali badania. Nie we wszystkich udało się w sposób naukowy dowieść ich skuteczności, lecz w kilku z nich doświadczalnie zostało udokumentowane ich korzystne działanie np.: leczeniu osteoporozy, choroby
zwyrodnieniowej oraz stanów zapalnych stawów, chorób układu nerwowego, w tym migren i naczynioruchowych bólów głowy. Dziedziny zajmujące się leczeniem wyżej wymienionych chorób to magnetoterapia i magnetostymulacja.
Najważniejszym celem badań jest znalezienie sposobu na leczenie ludzi chorych na różne nowotwory oraz choroby układu krążenia.
Najpowszechniej zjawisko pola elektromagnetycznego stosuje się w postaci nie inwazyjnego badania zwanego rezonansem magnetycznym.
Polega ono na umieszczeniu pacjenta w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o wysokiej energii. Linie pola magnetycznego jąder atomów w organizmie człowieka ustawiają się równolegle do kierunku wytworzonego pola magnetycznego. Dodatkowo sam aparat emituje fale radiowe, które docierając do pacjenta i jego poszczególnych tkanek wzbudzają w nich powstanie podobnych fal radiowych, które z kolei zwrotnie są odbierane przez aparat.
Dzięki temu, że różne komórki ciała mają różne częstotliwości drgań własnych możliwe jest za pomocą specjalnego oprogramowania zobrazowanie tych fal. Wówczas na ekranie monitora możemy zobaczyć poszczególne narządy w postaci płaskiej lub trójwymiarowej.
Dzięki temu badaniu nie trzeba napromieniowywać pacjenta tak jak to jest w klasycznej aparaturze rentgenowskiej.
Reasumując dalsze badania i rozwój techniki mogą mieć w przyszłości znaczny wpływ na to byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy