profil

Charakterystyka Danusi.

poleca 85% 645 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy" Poznajemy Danutę Juranduwnę. Jest to postać bardzo malownicza i interesująca. Autor przedstawia nam ją jako dwunastoletnią dziewczynkę , potem dorasta i rozwija się . Niestety wcześnie umiera z powodu porwania przez Krzyżaków.
Matka Danusi pochodziła z Litwy, z możnego rodu. Była dwórką księżnej Anny Danuty. Wcześnie osierociła córkę, ginąc w tragicznych okolicznościach, podczas ataku Krzyżaków w Złotoryi. Ojciec, Jurand ze Spychowa, był sławnym i majętnym rycerzem. Śmierć jego żony była dla niego tak wstrząsającym przeżyciem, że mścił się, walcząc z Krzyżakami. Po śmierci matki prawną opiekunką Danusi stała się księżna mazowiecka, Anna Danuta.

Danusia miała długie, jasne blond włosy i niebieskie oczy. Drobną, smukłą, pełną wdzięku figurę. Odznaczała się delikatną, anielską urodą. Czasami wyglądała jak dziecko. Zazwyczaj ubierała się w dworskie szaty. Jej uroda budziła podziw miejscowych i zagranicznych rycerzy np. pana de Lorche i Zygfryda.

Jurandówna zajmowała się typowymi dworskimi rzeczami - dotrzymywała towarzystwa księżnej i zabawiała ją muzyką. Chętnie grała na lutni i śpiewała pieśni, dając słuchającym radość i budząc podziw. Dzięki temu , że przebywał na dworze była kulturalna i obyta. Pogodna i wesoła. Swoim urokiem potrafiła zdobyć przychylność dorosłych.

Dziewczyna była spokojna, delikatna, współczująca i nieśmiała. Chętnie niosła pomoc innym. Ufała wszystkim ludziom i słuchała starszych i bardziej doświadczonych. Bardzo kochała i była posłuszna woli ojca i Zbyszka. Przywiązana do swojej opiekunki z którą spędzała dużo czasu. Miała poetycką naturę i często można było ją zobaczyć smutną, zamyśloną, pogrążoną we wspomnieniach i marzeniach.

Uważam , że Danusia jest najciekawszą postacią w całęj opowieści. Imponuje mi jej chęć niesienia pomocy innym oraz troska o innych. Mimo iż czasami była dziecinna i nieśmiała było to bardzo urzekające. Myślę , że gdyby wiecej osób troszczyłoo się o innych tak jak ona świat byłby piękniejszy i żyłoby nam się łatwiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata