profil

Jezus

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jezus, nazwany Chrystusem (stąd chrześcijanie), dotychczas nie udało się dokładnie ustalić daty narodzin. Niektórzy badacze optują za 7 p.n.e., inni za 6 p.n.e. Jeśli przyjmiemy za prawdziwą datę śmierci (4 p.n.e.), Jezus urodził się przed tym rokiem. Został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie za rządów prokuratora Judei Poncjusza Pilatusa () (27-36 n.e.). Datę ukrzyżowania określa się na lata między 30 a 35 n.e.
Nowa era, którą miało się obliczać od roku urodzin Jezusa, z przyczyn pomyłki Dionizego Mniejszego została przesunięta o ok. 6 lat do przodu.
Matką Jezusa była Maria z Nazaretu w Galilei, poślubiona Józefowi, cieśli, pochodzącemu z królewskiego rodu. Gdy cesarz Oktawian August nakazał sporządzić spis ludności (8 p.n.e.), Józef z nowo poślubioną żoną udał się do Betlejem, miasta, skąd pochodził Dawid. Tu w stajence urodził się Jezus.
Józef z rodziną musieli uciekać do Egiptu przed prześladowaniami Heroda, gdzie przebywali do śmierci króla. Potem powrócili do Nazaretu, gdzie Jezus przebywał do czasu rozpoczęcia działalności publicznej. Rozpoczął ją od chrztu w rzece z rąk. Potem Jezus udał się na pustynię, gdzie przebywał 40 dni. Szybko zasłynął jako wędrowny nauczyciel, wiodąc za sobą tłumy słuchaczy i zwolenników. Spośród nich wybrał sobie grupę 12 uczniów (). Liczne uzdrowienia oraz cuda, które czynił, wspierały jego dar krasomówstwa. Wędrował po Galilei, Judei i Samarii, wreszcie przybył do. Jego działalność spotkała się z nienawiścią panujących grup konserwatywnych, obawiających się skażenia ().
Entuzjastyczne przyjęcie przy wkraczaniu do miasta w kilka dni potem zamieniło się w oskarżenie Jezusa przed sanhedrynem za to, że mienił się Bogiem. Wyrok kapłański zatwierdził Poncjusz Piłat i skazał go na śmierć za samozwańcze nazwanie się królem żydowskiem. Wyrok wykonano pospiesznie w przeddzień święta Paschy na miejscu straceń zwanym koło Jerozolimy. Ciało szybko zdjęto z krzyża i pochowano w grobie wykupionym od Józefa z Arymatei, cichego zwolennika Jezusa. Wg Nowego Testamentu Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia i po 40 dniach wstąpił do nieba.
W pierwotnych relacjach Jezus, uważany za, nie występował pod nazwą Chrystus. Dopiero od ok. 60 n.e., w późniejszym okresie kształtowania się pierwszych gmin chrześcijańskich, taką nazwę (z greckiego "pomazaniec, mesjasz") nadał mu św. Paweł z Tarsu.
Jezus w religiach
Jezus zajmuje centralne miejsce we wszystkich, ważne miejsce w hierarchii proroków w i miejsce pierwszego świadka w wyznaniu Świadków Jehowy. Podstawową formułą dotyczącą Jezusa Chrystusa w chrześcijaństwie jest, że Jezus Chrystus, będąc Synem Bożym, narodził się jako człowiek, nauczał, czynił cuda, cierpiał, umarł na krzyżu, zmartwychwstał i założył kościół, któremu polecił nauczać wszystkie narody.
W większości wyznań chrześcijańskich nie ma rozbieżności w rozumieniu osobowości, pochodzenia, życia i misji Jezusa w porównaniu z doktryną katolicką, te zaś, które istnieją, dotyczą takich kwestii, jak: uznanie, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, przez co pośrednio podważają dogmat o jedności Trójcy (Boga).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata