profil

Rola jodu w organizmie

poleca 95% 290 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Najważniejsze swoje zadanie jod spełnia jako składnik strukturalny hormonów tarczycy. Nasza tarczyca waży tylko od 15 do 25 gramów i bez przerwy wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na jod. Gdy w przemianie materii brakuje jodu tarczyca wzmaga starania o schwytanie cząstek jodu, że komórki pęcherzyków tarczycy coraz bardziej pęcznieją. Gruczoł powiększa się i rośnie wole.

Chyba żaden inny pierwiastek śladowy nie wywiera tak bezpośredniego wpływu na to czy jesteśmy zadowoleni z życia, czy też nie. Dokładnie mówiąc, hormony tarczycy składają się w dwóch trzecich z jodu. Pozostała jedna trzecia to aminokwas (budulcowy związek białkowy). Hormon został zbudowany przez naturę możliwie najprościej, dlatego że rozbudza on najważniejsze procesy życiowe, rozpala każdy rodzaj fizycznie odczuwalnej witalności. Ludziom, którzy szybko marzną, mają skłonności do nadwagi, nie są w stanie przeciwstawić się najmniejszemu stresowi i ogólnie odczuwają niewielką radość życia, często brakuje jodu względnie nie mają dostatecznej ilości hormonów tarczycy.

Gdy jod jest już częścią hormonów tarczycy staje się niezwykle aktywny. Wędruje więc z krwią do wszystkich komórek, które bardzo go potrzebują. Przez niezmiernie delikatne kanaliki komórkowe molekuły hormonów docierają do miejsc, w których wytwarzana jest energia – do komór spalania, wewnątrz których kierują się do swoich stanowisk na warstwie ochronnej. Ten sposób działania nie został jeszcze do końca wyjaśniony, ale już wiadomo, że komórki obumierają, gdy zostaje wydzielanych zbyt mało hormonów tarczycy. Niedobór ich odgrywa rolę głównie tam, gdzie komórki ciała muszą być szczególnie sprawne energetycznie, a więc np. w mięśniu serca. Słabość mięśnia sercowego wywołuje automatycznie obniżenie wydajności i aktywności całego organizmu.

Zupełnie odmienną rolę spełniają hormony tarczycy w innych częściach komórki, np. w warsztatach białkowych, które nieustannie wytwarzają nowe białko do zaopatrzenia i odnowy komórki. Im komórka jest aktywniejsza, tym większą ilością takich mikroskopijnie maleńkich mini warsztatów białkowych dysponuje. Gdy źle się odżywiamy brakuje małych molekuł jodu, a wtedy warsztaty pracują coraz mniej wydajnie albo wcale nie pracują. Typowy symptom takich zaburzeń to niedorozwój wzrostu u dzieci i objawy przedwczesnego starzenia się dorosłych.
Skutki niedoboru jodu ( hormonów tarczycy ).

Gdy we krwi spada koncentracja hormonów tarczycy w 70 bilionach komórek ciała zostaje podniesiony alarm. Przysadka mózgowa wytwarza coraz więcej swoich hormonów, które zmuszają tarczycę do wzmożonej produkcji własnych specyficznych hormonów. A to jest możliwe tylko wtedy, gdy we krwi pływa dostateczna ilość molekuł jodku. W przeciwnym razie wartość hormonów tarczycy jest ciągle obniżana, a ilość innych hormonów podwyższona. To prowadzi do diagnozy – niedoczynność tarczycy. Często jednak diagnoza ta jest mylna, gdyż delikatne hormony tarczycy potrzebują we krwi dużo witaminy C, do ochrony przed wolnymi rodnikami. Gdy koncentracja witaminy C jest zbyt niska, wtedy hormony tarczycy szybko ulegają zniszczeniu. Do produkcji swoich hormonów tarczyca potrzebuje różnych enzymów, oprócz tego witamin (ze świeżych owoców, ryb, mięsa, drobiu, wątroby, jajek, zboża, nie oczyszczonego ryżu), choliny (z lecytyny sojowej ) i pierwiastka śladowego manganu.

Występowanie jodu w produktach żywnościowych.
Jod występuje w jodowanej soli morskiej, rybach morskich, krabach i małżach. Dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na jod to 0,15 mg.

Nadmiar jodu.
Nadmiar jodu może niszczyć komórki tarczycy, negatywnie wpływać na biosyntezę hormonów tarczycy albo nawet prowadzić do powstania tzw. wola tarczycowego.

Sygnały ostrzegawcze gdy brakuje jodu.
- Tworzą się wola,
- Zmęczenie, obniżona energia,
- Nadwaga,
- Ociężałość umysłowa,
- Suche, łamiące się włosy
- Kołatanie serca,
- Bardzo szybki puls,
- Obniżona aktywność,
- Drżenie kończyn,
- Nerwowy niepokój,
- Stany oszołomienia,
- Uczucie zimna,
- Wzmożone odczuwanie stresu,
- Artretyzm.

Do czego potrzebny jest jod.
- Witalność,
- Zdolność do koncentracji,
- Prawidłowa praca serca,
- Kontrola wagi,
- Pokonanie stresu,
- Czynności komórek,
- Produkcja energii,
- Prawidłowy wzrost,
- Prawidłowy poziom cholesterolu
- Wzrost włosów i paznokci,
- Zdrowa skóra,
- Wykorzystanie węglowodanów.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata