profil

Czy bohaterowie mityczni mogą być wzorcami dla współczesnych ludzi?

poleca 87% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
wojna trojańska

Świat starożytny, choć tak różny pod wieloma względami od naszego, wyznawał podobne wartości jak ludzie współcześnie żyjący. Obecnie te wartości nas kształtują i ciągle się na nich wzorujemy. W mojej pracy postaram się udowodnić, że bohaterowie mityczni mogą być wzorcami dla współczesnych ludzi.
Pierwszym argumentem przemawiającym za moją tezą jest postawa Prometeusza. Jest to buntownik, który stworzył człowieka z gliny i łez. Ponieważ tak ukochał ludzi, wykradł dla nich ogień z Olimpu i nauczył ludzi posługiwać się nim. Za swoją dobroć został okrutnie ukarany przez bogów. Przykuto go do skał Kaukazu i codziennie cierpiał, gdy orzeł wyjadał mu wątrobę. Mit o Prometeuszu przedstawia uczucia, którymi powinniśmy się kierować w codziennym życiu, czyli miłość do bliźniego.
Z całą pewnością starożytnym ideałem był Hektor, dowódca wojsk Troi i syn króla Priama. Hektor jest wzorem patrioty walczącego o wolność podczas oblężenia Troi przez wojska greckie. Cechuje go honor i odwaga. Jest również bardzo przywiązany do rodziny. Hektor kochał swojego ojca Priama oraz Troją i oddał za nich swoje życie. Stanowi on przykład bohatera idealnego.
Niewątpliwie wzorem dla współczesnych ludzi może być Odyseusz - król Itaki, wspaniały wojownik i przebiegły dowódca. Nie zawahał się, gdy wezwano go do uczestnictwa w wojnie przeciw Troi i wytrwał pod jej murami dziesięć lat. To właśnie on wpadł na pomysł zbudowania drewnianego konia, w którym ukryły się wojska greckie i zdobyły Troję. W drodze do domu przezwyciężył wiele przeszkód i niebezpieczeństw. Dzięki męstwu i roztropności przeprowadził swój statek koło wysp syren i pokonał zalotników swojej żony. Odyseuszowi, mimo iż uchodził za twardego jak skała męża i wojownika, nie obce były uczucia wierności, miłości i wrażliwości. Mimo wielu pokus pozostał wierny swojej żonie Penelopie.
Nie należy zapominać również o Dedalu. Jest on symbolem pomysłowości, rozsądku i konsekwencji. Gdy król zabronił mu powrotu do ojczyzny, Dedal wraz z synem uciekł z Krety na skrzydłach zrobionych własnoręcznie z piór i wosku. Niestety Ikar zginął podczas lotu, ponieważ nie posłuchał rad swojego ojca i leciał za wysoko.
Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego twierdzenia, że bohaterowie mityczni mogą być wzorcami dla współczesnych ludzi. Ich postępowanie jest godne podziwu i z całą pewnością powinniśmy je naśladować.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty