profil

Technopolie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-18
poleca 85% 813 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiek XX stał się początkiem rozwoju zaawansowanych technologii w branży: chemicznej, farmaceutycznej, zbrojeniowej, lotniczego i rakietowej, elektromaszynowej, precyzyjnej i elektrycznej. Specyfika tych gałęzi wymagała powstania technopolii. Rozumie się przez nią koncentracje w pewnych obszarach działalności innowacyjnych pod względem technologicznym. Są one miejscem generowania wielu wynalazków i innowacji. Do najbardziej znanych Technopolii zalicza się: Dolinę Krzemową, Drogę 128 koło Bostonu, Tokijski Okręg Przemysłowy. Natomiast na obrzeżach Berlina powstaje Centrum Kooperacji Wschód-Zachód-(najnowocześniejsza technopolia w Europie). Również Paryż i Londyn należą do światowych ośrodków wysokiej technologii. Do technopolii zalicza się także parki technologiczne. Są to ośrodki innowacyjne zlokalizowane w dużych miastach, celowo otoczone terenami zielonymi. Parki technologiczne zajmują się wprowadzaniem osiągnięć naukowych do produkcji wyrobów high-tech. Przemysł zaawansowanych technologii obejmuje produkcję artykułów o nadrzędnym przeznaczeniu i znajdujących zastosowanie we wszystkich działach gospodarki i w codziennym życiu. Największe jednak znaczenie zyskała elektronika, a od momentu wykorzystania tranzystorów i wkładów scalonych –mikroelektronika. Przemysł high-tech jest niezwykle kapitałochłonny, co wynika głównie z bardzo wysokich kosztów badań naukowych, leżących u podstaw gałęzi przemysłu Koszty funkcjonowania zakładów podwyższane są dodatkowo przez ciągłą modernizacje i unowocześnianie produkcji, niezbędne ze względu na dużą konkurencję. Kolejną charakterystyczną cechą przemysłu wysokiego przetwarzania jest rozległa kooperacja często z kilkudziesięcioma zakładami. Charakteryzuje go również zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry nie tylko w produkcji, lecz także w działach zbytu i serwisowej obsłudze sprzedanych już wyrobów. Generalnie wszystkie przemysły tej grupy zużywają niewielkie ilości surowców. Ponadto przynoszą one zyski znacznie szybciej niż przemysły tradycyjne. Wymienione cechy decydują o specyficznych (innych niż w przeszłości) warunkach lokalizacji przemysłów zaawansowanych technologii.

Wśród czynników lokalizacji na czoło wysuwają się:
- Bliskie sąsiedztwo wyższych uczelni i innych placówek naukowo-badawczych prowadzących badania innowacyjne i kształtujących kadry.
- Kooperacja z zakładami podobnych branż.
- Duże nakłady na badania podstawowe modernizacja produkcji , testowanie nowych wyrobów.
- Dobra infrastruktura komunikacyjna, ułatwiająca szybki kontakt konstruktorów z innymi ośrodkami –lotniska
- Czyste środowisko niezbędne w procesach technologicznych np. produkcja półprzewodników (czyste powietrze), produkcja krystalicznego kremu (czysta woda)
- Atrakcyjny krajobraz wpływający na intensywność i efektywność pracy umysłowej.

Wymienione czynniki lokalizacji sprawiają, że przemysły zaawansowanych technologii znajdują najlepsze warunki rozwoju na dalekich peryferiach wielkich aglomeracji okręgów przemysłowych albo na terenach rolniczych, dobrze skomunikowanych z dużymi ośrodkami miejskimi. Wysokie koszty własne powodują, że przemysł ten powstaje przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych, posiadających duże zasoby kapitałowe i naukowe. Jednakże na skutek wyraźnego zróżnicowania etapów procesu produkcyjnego wystąpiły zmiany w zasadach lokalizacji zakładów. W krajach wysoko rozwiniętych pozostaje nadal pierwszy etap tj. badania naukowe oraz opracowanie materiałowej, a także początkowe fazy produkcji. Natomiast automatyczne wytwarzanie półproduktów, ich montaż i testowanie często odbywa się w tania siłę roboczą krajach słabo rozwiniętych. Przykładem są państwa Azji Południowo-Wschodniej, będące obecnie w świecie największą „montownią” elektroniki użytkowej.

Ze względu na czynniki lokalizacji w Polsce mogłyby powstać technopolia na peryferiach Okręgu Warszawskiego oraz Górnośląskiego i Krakowskiego Okręgu przemysłowego. Jak wiemy Warszawski Okręg Przemysłowy jest oparty na aglomeracji warszawskiej. Znajduje się tam dużo wyższych uczelni min. Politechnika Warszawska, Uniwersytet i SGH, oraz placówka naukowo badawcza Polska Akademia Nauk. W obrębie aglomeracji znajdują się zakłady przemysłowe branż przemysłu: elektromaszynowego, metalurgicznego, chemicznego, mineralnego, drewno papierniczego, lekkiego i spożywczego czyli spełniony jest następny warunek jakim jest kooperacja z zakładami podobnych branż. Również mocno rozwinięta bankowość sprzyja lokalizacji. Bardzo wielkim plusem jest infrastruktura komunikacyjna: znajduje się tam międzynarodowe lotnisko „Okęcie”, główne drogi krajowe A1-północ południe i druga łącząca wschód z zachodem (A6)oraz ważny węzeł kolejowy. Również Wisła może być wykorzystana do transportu wodnego, gdyż w stołecznym mieście znajduje się śródlądowy port na Pradze. Te czynniki są głównym powodem do umieszczenia na peryferiach Warszawy technopolii, ale również sprzyja temu czyste i mało zdegradowane środowisko oraz atrakcyjność pobliskich terenów. W Warszawie jest również małe bezrobocie (rynek wchłonąłby ludzi z okolic Łodzi, Radomia, Białegostoku i innych większych miast) i co ważne bardzo dobrze wykwalifikowana siła robocza.

Druga technopolia mogłaby być zlokalizowana na peryferiach komunikacji Górnego Śląska oraz aglomeracji krakowskiej. W Krakowie znajduje się najlepsza uczelnia techniczna w Polsce: Akademia Górniczo-Hutnicza oraz inne wyższe szkoły w dawnej stolicy, na Górnym Śląsku oraz we Wrocławiu oddalonym o 200 km Politechnika Wrocławska znana ostatnio z wynalezienia Cyborga. Dogodne połączenie komunikacyjne sprzyja lokalizacji technopolii. W Krakowie znajduje się lotnisko „Balice”, a w GOP-ie „Pyrzyce”. Silnie zagęszczona sieć linii kolejowych i dróg oraz Kanał Gliwicki łączący Odrę z GOP-em jak i Wisła przepływająca przez Kraków to kolejny czynnik który w tym przypadku znacznie ułatwia lokalizację technopolii. Jedynym problemem aby umieścić w tym miejscu technopolie jest stan środowiska. W samym Śląsku jest ono silnie zdegradowane, ale już na peryferiach sytuacja nie jest tak tragiczna. Atrakcyjność pobliskich terenów jest natomiast wielkim plusem, na „wypady” naukowców doskonale nadaje się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Puszcza Niepołomicka oraz leżący na południu od tych dwóch okręgów przemysłowych Beskid Zachodni. Innym wielkim plusem jest to, że między Krakowem a Katowicami znajduje się autostrada A4. W okręgach tych podobnie jak w Warszawskim Okręgu Przemysłowym jest duży potencjał energii elektrycznej co jest warunkiem nie tylko powstania technopolii ale w ogóle przemysłu. W Okręgu Krakowskim podobnie jak w Górnośląskim znajdują się wszystkie znane gałęzie przemysłu od górnictwa po lekki i chemiczny. Również wiele zakładów znajduje się w pobliżu planowanej technopolii co znacznie ułatwi kooperacje z technopolią.

Podsumowując w Polsce technopolie te umieściłabym głównie ze względu na:
- Dobrze wykwalifikowaną siłę roboczą oraz bliższe sąsiedztwo wyższych uczelni.
- kooperacje z zakładami podobnych branż.
- Bardzo dobra infrastrukturę komunikacyjna.
- W miarę czyste środowisko.
- Atrakcyjny pobliski krajobraz.

Źródła
  1. „Geografia społeczno-ekonomiczna” Jadwiga Kop, Maria Kucharska, Elżbieta Szkurłat
  2. „Ziemia liczby, fakty, ilustracje” Tadeusz Styjakiewicz”
  3. Atlas Polski
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

nooo oki jest ta praca:-P eheeehh

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 5 minut