profil

Prawa i wolności osoby ludzkiej

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawa i wolności obywatelskie to rodzaj praw przysługujących jednostce i upoważniających ją do domagania się od państwa podjęcia lub powstrzymania się od określonych działań. Upoważnienie to obowiązuje od momentu nabycia obywatelstwa. Istnieją także prawa i wolności niezależne od jakiejkolwiek władzy takie jak: prawo do życia, zakaz tortur, zakaz eksperymentów, w tym medycznych bez dobrowolnej zgody pacjenta, odpowiedzialność karna, domniemanie niewinności, wolność sumienia i wyznania, itp.
Napisano gdzieś: ?Prawa człowieka chronią jednostkę we wszystkich okresach jego życia, przejawach działalności i w różnych okolicznościach ... Atrybuty człowieczeństwa to równość, sprawiedliwość, wolność?. Jednak to co napisane nie zawsze znajduje odniesienie w rzeczywistości. Na ten przykład chciałoby się spojrzeć na nasz kraj ? Polskę. Niby taka cywilizowana, starająca się robić wszystko dla człowieka ? obywatela, z myślą o nim. Jednak czasami ?system? ten zawodzi. A co gorsze nikt przeciw temu nie jest w stanie działać.
Sprawa tzw. ?fali? w polskim wojsku ? niegdyś nie formalna obyczajowość żołnierska, teraz chamstwo i brutalność jaką cywile przenoszą w koszary z własnego otoczenia. Z każdą kolejną ujawnioną w mediach sprawą "fali" natychmiast zajmuję się prokuratura i da się zauważyć mniejszą liczbę takich spraw w mediach i prasie. Nie znaczy to jednak że fali nie ma. Część spraw nie dotrze do prokuratury ani mediów gdyż pokrzywdzeni boja się konsekwencji i odrzucenia ze strony innych żołnierzy. Od czasu gdy zaczęto masowo ujawniać nie prawidłowości w wojsku kadra zawodowa Wojska Polskiego natychmiast interweniuje w każdym odrębnym przypadku i zgłasza go do prokuratury. Powinno to choć częściowo ograniczyć takie przypadki znęcania się na innych żołnierzach.
Kolejnym, drastycznym przykładem łamania praw człowieka jest temat aborcji, która jest zakazana w naszym państwie, a przecież wszyscy wiemy, że na tym zakazie się kończy. W codziennych gazetach ukazują się ogłoszenia gabinetów ginekologicznych, które oferują ?wszelkie? usługi. Oczywiste jest, że mamy prawo decydować o sobie ale czy mamy możliwość decydować o życiu małej istoty, która znajduje się w naszym organizmie? Ze statystyk w roku 2000 wynika, że ustawa antyaborcyjna nie zlikwidowała i najprawdopodobniej nie zmniejszyła zjawiska aborcji. Skala tego zjawiska może - w wielkim przybliżeniu - wynosić od 80.000 do 200.000 aborcji rocznie. Nielegalne aborcje wykonuje się masowo w gabinetach prywatnych. Zjawisko to określane jest mianem podziemia aborcyjnego. Prywatnie przerywane są ciąże także wtedy, gdy kobieta ma ustawowe prawo do legalnej i bezpłatnej aborcji w publicznej placówce służby zdrowia. Jedna z organizacji propagujących aborcję jest "Women On Waves" czyli kobiety na falach. Organizacja, o której było bardzo głośno również w Polsce działająca na pokładzie holenderskiego statku. Na pełnym morzu i na holenderskim prawie oferuje kobietom chętnym usunąć ciąże preparaty wywołujące aborcję farmakologiczną. Organizacja ma swoich zwolenników i przeciwników, nasuwa się tylko pytanie gdzie w tym całym zamieszaniu ten mały człowiek który rozwija sie w organizmie kobiety?
Te przykłady można mnożyć. Polska chciałaby być krajem prawym i wolnym ale do tych ideałów jeszcze daleka, wyboista droga.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy