profil

Świat pozbawiony piękna ogrodów byłby uboższy.

poleca 85% 327 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W obecnych czasach, mimo komercji i ogólnej degradacji środowiska, ukojenia i ucieczki od rzeczywistości szukamy w ogrodach i parkach. W końcu zieleń to najbardziej uspokajający kolor, a aromatyczny zapach kwiatów potrafi doszczętnie spenetrować nasz umysł i pozwolić zapomnieć o kłopotach czy problemach związanych z współczesnością. Ludzie czują pociąg szczególnie do ujarzmionej natury. Czerpią radość z oglądania równo ściętych i powszechnie znanych roślinek od stuleci. Oczywiste jest, że życie toczyłoby swój krąg dalej, nawet bez ogrodów, ale bez nich zauważalna byłaby niewiarygodna pustka w życiu naszym i naszych przodków. Tak, świat pozbawiony piękna ogrodów byłby uboższy.
Ludzie od wieków czują zafascynowanie zielenią, która poddaje się naszej rasie. Już w VII wieku przed naszą erą, człowiek zauważył przyjemność i radość płynącą z ujarzmiania roślin i układania ich w konkretnym porządku. Czyż wiszące ogrody Babilonu doskonale nam nie pokazują, jak ważną dla ludzi już wtedy była sztuka tworzenia ogrodów. Poprzez taki rodzaj wyrazu, król Nabuchodonozor wyznawał miłość Amyitis. Pokazywały one również potęgę władcy.
Następcami przepięknych starożytnych ogrodów był podział na ogród francuski i angielski. Tu widzimy jak rozmaite mogą być ogrody. Każdy może stworzyć swój własny obraz z marzeń dzięki kreatywności oraz możliwości jakie podsuwa nam natura. Różne style i pomysły przeplatają się w różnych stylach. Nikt nie ma prawa stwierdzić, że jeżeli ogród jest ujarzmiony to nie może by nieprzewidywalny i zaskakujący. Ogrody to w końcu jeden nieskończenie wielki rozdział w sztuce i literaturze.
Jak przekonaliśmy się wielokrotnie, ogrody mogą być dla nas pomocą i ratunkiem nie tylko w sprawach psychicznych, ale także fizycznych. Doskonałym i powszechnie znanym przykładem jest powieść ?Tajemniczy ogród?, który też pomógł wrócić do zdrowia chłopca, a także sprawić wielką radość i dać zarazem wiele nauki i przygód dla innych dzieci. Pojawia się tam również motyw miłosny i estetyczny. W ogrodzie zrodziła się miłośc i tam też pozostała. Zieleń przemienia również nie do poznania pewną dziewczynkę, której z początku nikt nie lubił, na niesamowitą, cieszącą się każdą chwilą młodą damę. Ogród stworzył tym wszystkim ludziom azyl i miejsce przemian.
Osobiście sądzę, że życie człowieka nie byłoby tym samym bez ogrodów i wszystkiego co z nimi związane. Gdy po szkole wracam do domu, równie ceremonialnie jak gazeta zwinięta w rulonik w poniedziałkowy ranek i wlokę się podjazdem, mam ochotę usiąść w ogrodzie i poobserwowac przyrodę na żywo zamiast patrzec na nią przez szklaną szybę telewizora i poczuc bliskośc z całym życiem, które toczy się wokół mnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty