profil

Barack Obama a John McCain

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Barack Obama

Amerykańskie wybory prezydenckie w 2008 odbyły się 4 listopada. Wygrał Barack Obama z 338 głosami elektorskimi.
Senator Barack Obama, demokrata, wygrał wybory prezydenckie i będzie pierwszym czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Barack Hussein Obama urodził się 4 sierpnia 1961 r. w Honolulu na Hawajach jako syn czarnego imigranta z Kenii i jego białej koleżanki-studentki z miejscowego uniwersytetu, Ann Durham.
Imię Barack znaczy w języku suahili "błogosławiony przez Boga". Jego ojciec, niepraktykujący muzułmanin, z wykształcenia ekonomista, opuścił rodzin, gdy Barack miał dwa lata, później widział się z synem tylko raz.
Matka wyszła ponownie za mąż za studenta z Indonezji, który sprowadził ją i pasierba do swego kraju. Kilka lat dzieciństwa przyszły kandydat prezydencki spędził zatem w Indonezji, poznając tam biedę i kulturową odmienność Trzeciego Świata.
Kiedy drugie małżeństwo Ann Durham się rozpadło, wróciła z synem na Hawaje, gdzie Barack skończył szkołę średnią. Wychowywali go głównie biali dziadkowie, rodzice Ann, która prowadziła badania antropologiczne w Indonezji.
Studia wyższe Obama rozpoczął na Occidental College w Los Angeles i kontynuował je na prestiżowym Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie uzyskał dyplom bakałarza (BA) z nauk politycznych. Na studiach, jak sam przyznał, zdarzało mu się zażywać narkotyki.
Pracował najpierw w nowojorskiej firmie consultingowej Business International Corporation, ale - jak pisze w swej autobiografii "Dreams from My Father" - zniechęcił się stosunkami panującymi w świecie korporacji i wyjechał do Chicago, gdzie podjął kilkakrotnie gorzej płatną pracę organizatora inicjatyw społecznych w murzyńskich dzielnicach tego miasta. Po kilku latach tej działalności, w 1988 r. podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Został tam pierwszym w historii czarnym redaktorem naczelnym prestiżowego pisma "Harvard Law Review" i poznał swoją przyszłą żonę Michelle Robinson.
Po obronie pracy dyplomowej Obama wrócił do Chicago, gdzie wykładał prawo konstytucyjne na Uniwersytecie Chicagowskim i pracował jako adwokat cywilista reprezentujący przeważnie ubogich klientów z murzyńskich dzielnic. W 1997 r. został senatorem stanu Illinois z ramienia Partii Demokratycznej.
Występował tam głównie jako rzecznik praw i interesów biedniejszych warstw społecznych, ale współpracował też z Republikanami. W 2004 r. zdobył nominację Demokratów na kandydata do Senatu USA, a na przedwyborczej konwencji tej partii w Bostonie wygłosił jedno z jej głównych przemówień programowych, które - zgodnie ocenione jako porywające - stało się przełomem w jego karierze politycznej. Obama z lokalnego, mało znanego działacza przekształcił się natychmiast w gwiazdę na skalę krajową. Wygranie wyborów do Senatu w dwa miesiące później było już formalnością.
Jako senator Obama zwrócił uwagę umiejętnością ponadpartyjnej współpracy z Republikanami, chociaż głosował niemal zawsze zgodnie z polityką kierownictwa swej partii. Już jednak po dwóch latach zaczął się przygotowywać do ubiegania się o nominację prezydencką Demokratów w wyborach w 2008 r. W prawyborach faworytką była senator Hillary Clinton, dobrze znana Amerykanom była Pierwsza Dama, która w kampanii obiecywała im powrót do dekady lat 90., kiedy Stany Zjednoczone pod rządami jej męża, prezydenta Billa Clintona, przeżywały okres ekonomicznej prosperity, stabilizacji i pokoju po zakończeniu zimnej wojny.
Obama zyskiwał jednak coraz większe poparcie demokratycznych wyborców, bardziej stanowczo niż senator Clinton wypowiadając się przeciw niepopularnej wojnie w Iraku i wypominając jej, że w Senacie poparła inwazję. Porwał za sobą młode pokolenie, zafascynowane jego charyzmą, inspirującymi przemówieniami i biografią, w której odbijała się rosnąca mozaikowość Ameryki, coraz bardziej różnorodnej rasowo, etnicznie i kulturowo.
Dzięki nowatorskiej kampanii wyborczej, w dużej mierze opartej na internecie, przez który zbierano fundusze i wysyłano ogłoszenia programowe, młody senator, dotąd szerzej nieznany w kraju, docierał do coraz większej liczby wyborców, zwłaszcza lepiej wykształconych, młodych, o liberalnych i antywojennych poglądach. W czerwcu wygrał ostatecznie z Hillary Clinton batalię o nominację.
Obama łatwo zdobywa sobie wielu niezależnych wyborców, skutecznie kreując się na polityka przerzucającego mosty ponad partyjnymi i ideologicznymi podziałami. Jego przeciwnicy podkreślają jednak, że należy w istocie do lewego skrzydła Partii Demokratycznej, gdyż w Senacie konsekwentnie popierał ustawy przeciw wojnie w Iraku, poza tym opowiada się za rokowaniami na najwyższym szczeblu z przywódcami państw wrogo nastawionych do USA, a na arenie krajowej za większymi podatkami dla najzamożniejszych obywateli i innymi inicjatywami na rzecz zmniejszenia nierówności dochodów.
Przeciwnicy wytykają mu także związki z radykalnymi działaczami, jak głosiciel afroamerykańskiej "teologii wyzwolenia" pastor Jeremiah Wright oraz były lewacki terrorysta William Ayers. Obama potępił jednak wielokrotnie terrorystyczną przeszłość i poglądy Ayersa i odciął się od Wrighta, swego byłego przewodnika religijnego, dzięki któremu został praktykującym chrześcijaninem (protestantem).
Żona Obamy, Michelle, pochodząca z ubogiej murzyńskiej rodziny z Chicago, jest prawniczką po Harvardzie. Na początku kariery obojga była przez pewien czas szefem Obamy w kancelarii adwokackiej. Mają dwie nastoletnie córki - Malię i Natashę ("Sashę"). Mieszkają w dzielnicy Hyde Park w Chicago. Rodzice Obamy nie żyją; ojciec zginął w 1982 r. w wypadku samochodowym w Kenii, matka zmarła na raka jajników w 1995 r.
W wolnych chwilach Barack najbardziej lubi grać w koszykówkę - sport ten uprawiał w szkole i na studiach - a także w pokera. Oprócz wspomnianej autobiografii, jest autorem książki "Audacity of Hope" ("Odwaga nadziei"), w której przedstawił swoje przekonania ideowe i polityczne. Obie pozycje od dwóch lat utrzymują się na liście 10 bestsellerów "New York Timesa" i "Washington Post


?Obama zacznie od zarządzeń prezydenckich, by zmienić politykę rządu?

W pierwszym okresie swoich rządów Barack Obama zamierza zmienić kierunek polityki w niektórych sprawach w drodze zarządzeń prezydenckich, nie czekając na działania Kongresu - poinformował szef jego zespołu ds. transferu władzy John Podesta.
Prezydent elekt zamierza zacząć od zniesienia wprowadzonych przez administrację prezydenta George'a W. Busha ograniczeń na finansowanie z budżetu federalnego badań medycznych z zastosowaniem komórek macierzystych z ludzkich embrionów - powiedział Podesta w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CNN.
Obama chce także uchylić przepis zakazujący międzynarodowym organizacjom proaborcyjnym, które otrzymują pomoc finansową z USA, udzielania kobietom informacji o możliwościach przerywania ciąży.
Zakaz taki - dotyczący nawet udzielania informacji na temat aborcji w krajach, gdzie jest ona legalna - został po raz pierwszy wprowadzony przez prezydenta Ronalda Reagana. Utrzymał go prezydent George H.W.Bush senior, natomiast zniósł go prezydent Bill Clinton. Obecny prezydent George W. Bush ponownie go wprowadził.
Naukowcy są zgodni, że badania z użyciem komórek macierzystych mogą doprowadzić do znalezienia leków na nieuleczalne choroby, w tym zwłaszcza schorzenia centralnego układu nerwowego, jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
Religijno-konserwatywne środowiska i organizacje w USA sprzeciwiają się takim badaniom, podobnie jak informowaniu kobiet o możliwościach dokonania aborcji.
W drodze zarządzenia prezydenckiego Obama planuje także odwołać decyzję Busha zabraniającą wprowadzenia w Kalifornii surowszych niż w całym kraju norm emisji gazów cieplarnianych zawartych w spalinach samochodowych.

Poglądy

Wojna w Iraku i Afganistanie. Od początku Barack Obama sprzeciwiał się inwazji na Irak i głosował przeciwko zwiększaniu kontyngentu w tym kraju. Obiecuje wycofanie oddziałów z Iraku w ciągu 16 miesięcy od objęcia urzędu. Chce za to zwiększyć liczbę wojsk USA w Afganistanie.

Aborcja i związki homoseksualne Chce utrzymać prawo Roe vs. Wade, czyli orzeczenie sądu najwyższego legalizujące aborcję. Wspiera finansowanie badań komórek macierzystych. Sprzeciwia się konstytucyjnej poprawce legalizującej małżeństwa homoseksualistów i dającej poszczególnym stanom prawo do blokowania związków małżeńskich osób tej samej płci.
Ubezpieczenie zdrowotne Chce utworzenia agencji regulującej prywatny rynek ubezpieczeniowy. Amerykanie mieliby możliwość kupienia ubezpieczenia od rządu lub prywatnych spółek, które będą musiały sprzedawać polisy także osobom chorym lub stanowiącym ryzyko ubezpieczeniowe. Większe firmy będą musiały ubezpieczać pracowników lub finansować koszt ubezpieczenia. Chce wprowadzić powszechne ubezpieczenie dzieci i subsydia dla najmniej zarabiających.

Nielegalna imigracja Poparł plan Busha, który pozwalałby znacznej części nielegalnych imigrantów starać się o legalny pobyt i jednocześnie zwiększał wydatki na zabezpieczenie granicy z Meksykiem (m.in. poprzez budowę liczącego ponad 1 tys. km muru).

Podatki Chce pozwolić, aby wygasły ulgi podatkowe prezydenta Busha dla gospodarstw domowych zarabiających co najmniej 250 tys. dol. Chce wprowadzić dodatkowe ulgi podatkowe dla zarabiających najmniej, a emerytów o dochodach poniżej 50 tys. dol. rocznie w ogóle zwolnić od podatków. Chce zwiększyć podatki dla firm.

Kryzys finansowy Popiera 700-miliardowy plan ratunkowy dla sektora finansów w USA. Chce ulg podatkowych dla firm, które w ciągu najbliższych dwóch lat stworzą nowe miejsca pracy. W trudnej sytuacji rodziny będą miały prawo wcześniejszego wycofania części emerytalnych oszczędności bez płacenia kary.

Kryzys na rynku nieruchomości Chce 90-dniowego moratorium na przejmowanie przez banki nieruchomości od osób próbujących spłacać pożyczki hipoteczne i zwiększenia nadzoru nad firmami udzielającymi kredyty. Chce współpracować ze stanowymi agencjami przy restrukturyzacji zagrożonych długów.

Energetyka Popiera wiercenia przybrzeżne w poszukiwaniu i wydobyciu ropy. Jednak w dużo większym stopniu chce finansować alternatywne źródła energii (ale bez energii nuklearnej) i zwiększyć inwestycje rządowe w czyste technologie. Chce zwiększyć wymogi zużycia energii dla producentów samochodów i ulgi podatkowe dla kupujących auta z napędem hybrydowym.

?Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama?

Zdobył głosy 338 elektorów i wygrał wybory. Będzie pierwszym czarnoskórym lokatorem Białego Domu. 20 stycznia 2009 roku to Barack Obama zostanie zaprzysiężony na 44. prezydenta USA. Jego rywal John McCain zdobył poparcie zaledwie 156 elektorów i już przyznał się do porażki.
"Amerykanie mówią światu, że nie byliśmy zbiorem jednostek, ale że jesteśmy Stanami Zjednoczonymi. Bo dziś głosowali wszyscy" - mówi prezydent-elekt w swym pierwszym przemówieniu w Chicago. "Senator McCain długo walczył w tej kampanii, a jeszcze dłużej walczy o kraj, który kocha. Gratuluję jemu i gubernator Palin za to, co osiągnęli w kampanii prezydenckiej, i cieszę się na przyszłą współpracę z nimi" - komplementował swego kontrkandydata Obama.
"Przyjaciele, to była długa podróż. Jednak lud przemówił, i to przemówił wyraźnie. Zadzwoniłem do senatora Obamy i pogratulowałem mu zwycięstwa" - mówił po ogłoszeniu pierwszych wyników wyborów kandydat Republikanów, John McCain.
"Senator Obama osiągnął coś wielkiego dla siebie i dla naszego kraju. Przekreślił wszystko to, co było złe w naszej historii" - dodawał. "Mamy do czynienia z trudnymi sprawami dla naszego kraju, ale zrobię wszystko co w mojej mocy, by wesprzeć go w rozwiązywaniu problemów naszego kraju. Wzywam wszystkich moich wyborców, by pomogli mu przywrócić nasz dobrobyt. Był moim przeciwnikiem, teraz będzie moim prezydentem" - prosił. "To naturalne, że czujemy rozczarowanie. Jednak musimy patrzyć dalej i prowadzić nasz kraj ku słusznej drodze. Porażka leży po mojej stronie, nie waszej" - dodawał McCain.
Z gratulacjami do Obamy zadzwonił też wciąż urzędujący prezydent, George Bush
Zwycięstwo Obamie dała Kalifornia. 55 elektorów przeważyło w wyborach i pozwoliło, choć nie znamy jeszcze wyników z kilku stanów, pokonać Johna McCaina. Kandydatowi Republikanów nie udało się przekonać wyborców w kluczowych stanach. Nie poparły go też regiony tradycyjnie wspierające Republikanów - takie jak Wirginia czy Iowa.
Według sondaży na Obamę najchętniej głosowali młodzi ludzie. Jednocześnie kandydatce na wiceprezydenta USA, Sarah Palin, nie udało się osiągnąć swego celu - przyciągnięcia kobiet do Republikanów. Większość pań wolała Obamę.
Gdyby Amerykanie wybierali prezydenta w wyborach powszechnych, to obaj kandydaci walczyliby jak równy z równym - różnica w poparciu głosujących to tylko milion głosów na korzyść Obamy.
To nie koniec zwycięstw Demokratów. W uzupełniających wyborach do Kongresu przejęli kontrolę nad Senatem, zdobywając - na razie - 15 dodatkowych mandatów. Mają na razie 56 senatorów, a 4 stany wciąż jeszcze nie zdecydowały, kto ma ich reprezentować w Senacie. Nie uda się Demokratom zdobyć jednak 61 mandatów, które pozwoliłoby im całkowicie wyeliminować Republikanów z Senatu - nie mogliby oni zgłaszac wniosków mniejszości do ustaw.

Opinie o Obamie:
1. "Poczułam jakby nowy dzień" - Oprah Winfrey po przemówieniu Obamy na konwencji Partii Demokratycznej w 2004 roku
2. "Mamy pierwszego mainstream'owego Afro - Amerykanina, który klarownie artykułuje, jest mądrym, czystym i dobrze wyglądającym gościem. Ja myślę, że to jest historia na książkę" - Joe Biden, senator i kandydat na wiceprezydenta partii demokratycznej
3. "Problem Baracka Obamy polega na tym, iż nigdy nie zarządzał miastem, nigdy nie zarządzał stanem, nigdy nie kierował firmą. Nie sądzę, aby w czasie kiedy Ameryka jest na wojnie, a my stajemy w obliczu zasadniczych problemów, chcemy wybrać kogoś kto nie ma doświadczenia jako dyrektor generalny lub podobnego kierowniczego stanowiska." - Rudolph Giuliani, 5 styczeń 2008.
4. "Jeżeli Barack Obama miałby być stanem to na pewno byłaby to Kalifornia. Pomyśl o jego cechach: różnorodny, otwarty, mądry, niezależny, przeciwstawiający się tradycji, innowacyjny, inspirujący, pełen marzeń - lider" - Maria Shriver - amerykańska dziennikarka, żona Arnolda Shwarzenegger'a, 2 luty 2008 r.
5. "Prezydent jak mój ojciec" - Caroline Kennedy Schlossberg - córka Johna F. Kennedy, 28 stycznia 2008 dla New York Times.

John McCain

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku w Coco-Solo (wówczas strefa Kanału Panamskiego). Pochodzi z rodziny oficerów wojskowych. Jego dziadek, John S. McCain, Sr. i ojciec, byli admirałami Marynarki Wojennej USA. Wychowywał się m.in. w New London w Connecticut, Pearl Harbor na Hawajach oraz w wielu bazach wojskowych na Oceanie Spokojnym.
Po II wojnie światowej McCaine uczęszczał do szkoły w Północnej Wirginii, gdzie osiedliła się jego rodzina. W 1951 roku rozpoczął naukę w Episcopal High School w Alexandrii w Wirginii, którą ukończył w 1954 roku. W tym samym roku wstąpił do Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis, którą skończył cztery lata później. W 1958 roku został powołany do służby w stopniu chorążego w bazach lotnictwa Marynarki Wojennej w Pensacola na Florydzie i Corpus Christi w Teksasie.
Od wiosny 1967 roku brał udział w operacji "Rolling Thunder" podczas wojny wietnamskiej. 26 października tego samego roku, podczas nalotu na elektrociepłownię w Hanoi, jego samolot został zestrzelony a McCain wzięty do niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany, w grudniu trafił do obozu jenieckiego. W 1968 roku mimo pozwolenia władz wietnamskich na wcześniejsze zwolnienie nie zdecydował się opuścić obozu, ponieważ nie wyrażono zgody na wypuszczenie innych więźniów.
Z wietnamskiej niewoli został zwolniony 14 marca 1973 roku, po czym powrócił do USA, gdzie został odznaczony, między innymi, gwiazdą Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz Purpurowym Sercem. Po dziewięciu miesięcznej rehabilitacji wrócił do latania, a w 1977 roku i został oficerem łącznikowym US Navy.
W 1981 roku odszedł ze służby w marynarce w stopniu komandora. Rok później wygrał wybory do Izby Reprezentantów. W 1986 roku został senatorem. Później jeszcze trzykrotnie był wybierany w 1992 roku, 1998 roku oraz 2004 roku. W 2000 roku w ramach Partii Republikańskiej starał się o nominację na prezydenta. Po tzw. "Super wtorku" wycofał się z wyścigu o fotel prezydenta i poparł George'a W. Busha. W 2008 roku został kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

Poglądy McCain?a
? Irak
Głosował za wysłaniem wojsk do Iraku. Poparł weto prezydenta Busha w sprawie rachunku wydatków wojennych, który wyznaczał datę wycofania wojsk z Iraku na marzec 2008. Chce zwiększenia liczby żołnierzy w Iraku, ewentualnie wycofania amerykańskich wojsk z Iraku do końca kadencji (czyli do 2013 roku).
? Iran
Zwolennik nowych sankcji wobec Iranu a ostatecznie jest gotów użyć siły wobec Teheranu. Nie zgadza się na negocjacje, jeśli Iran nie wstrzyma wzbogacania uranu.
? Rosja
W wojnie z Gruzją uważa Moskwę za agresora oraz domaga się usunięcia Rosji z grupy G8.
? Imigranci
Poparł reformę prawa imigracyjnego, która pozwala na zwiększenie wydatków na ochronę granicy prawa oraz umożliwia legalizację pobytu niektórych grup nielegalnych imigrantów. Głosował za budową 1120 kilometrowego ogrodzenia na granicy z Meksykiem.
? Związki homoseksualne
Definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, ale sprzeciwia się konstytucyjnemu zakazowi małżeństw tej samej płci. Mówi, że decyzja w tej sprawie powinna należeć do władz stanowych.
? Podatki
Głosował przeciwko zmniejszaniu podatków w 2001 i 2003 roku zaproponowanych przez prezydenta Busha. Później głosował za obniżkami podatku do 2010 roku.
? Energetyka
Zwolennik samowystarczalności USA i wierceń w poszukiwaniu ropy oraz gazu na terenie parków narodowych, a także u wybrzeży kraju.
? Rynek nieruchomości
Przewiduje dużą interwencję federalną aby zmniejszyć skutek kryzysu na rynku nieruchomości.
? Opieka medyczna
Jest zwolennikiem pełnego urynkowienia. Zapowiada wprowadzenie ulg podatkowych dla osób prywatnie opłacających ubezpieczenie medyczne.
? Aborcja
Przeciwnik legalizacji, z wyjątkiem szczególnych sytuacji, takich jak gwałt
? Kara śmierci
Zwolennik jej utrzymania

Wpadki

Do tej pory John McCain chwalony był nawet przez politycznych przeciwników za wyjątkową wiedzę o sprawach międzynarodowych. Bezlitośni internauci wychwycili jednak w jednym z jego przemówień coś, co rzuca cień na kryształowy obraz McCaina - dyplomatycznego eksperta. - Byłem przez weekend na konferencji w Niemczech... - zaczyna McCain na umieszczonym w sieci filmiku - ... i prezydent Niemiec Putin wygłosił tam przemówienie w starym zimnowojennym stylu... - dodaje, a filmik się urywa.
Podobny problem McCain miał z określeniem funkcji hiszpańskiego premiera Jose Luisa Zapatero.
Republikański kandydat na prezydenta zapewnia, że nigdy nie miał - do czego przekonywali dziennikarze "New York Timesa" - romansu z lobbystką Vicki Iseman. - Jestem rozczarowany tekstem, który zamieścił New York Times - mówił senator podczas konferencji, w której towarzyszyła mu żona Cindy.
- Nigdy nie zrobiłem czegoś, co zmniejszyło zaufanie ludzi do mnie ani nie podjąłem decyzji, która była by niewłaściwa lub faworyzowała jakąś osobę czy organizację - dodał. W jego obronie stanęła żona. Powiedziała, że bezgranicznie ufa mężowi, gdyż jest człowiekiem, który "nie zrobiłby nic, co zaszkodziłoby rodzinie".

biografia:

http://www.dziennik.pl/swiat/article260934/Barack_Obama_44_prezydentem_USA.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_prezydenckie_w_USA_w_2008_roku
http://wiadomosci.wp.pl/kat,88196,title,Barack-Obama-44-prezydentem-USA,raport.html
http://fakty.interia.pl/raport/wybory_2008_usa/barack-obama?gclid=CPfOjquv7ZYCFQRBMAodu1ENrQ
http://wiadomosci.wp.pl/kat,88196,title,Obama-zacznie-od-zarzadzen-prezydenckich-by-zmienic-polityke-rzadu,wid,10557401,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/-1,1566441,0,1,odliczanie-do-wielkiego-starcia,wiadomosc.html
http://wyborcza.pl/1,75477,5862226,Obama_vs__McCain___czym_sie_roznia_ich_programy.html

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 16 minut