profil

Hermetyzacja układów scalonych.

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyrządy półprzewodnikowe oraz monolityczne układy scalone muszą być chronione przed wpływem środowiska. Do tego celu stosuje się hermetyczne obudowy. Hermetyzację układu zapewnia się dzięki stosowaniu obudów z tworzyw sztucznych, ceramicznych lub przez zalanie zalewą hermetyzującą.
Najmniej skuteczną hermetyzację dają obudowy z tworzyw sztucznych. Obudowy metalowe, szklane i ceramiczne są uważane za najlepsze ze względu na szczelność i trwałość. Poza szczelnością stawia się im wymagania technologiczne, ekonomiczne, eksploatacyjne i montażowe. Muszą, zatem obrabiać się łatwo, powinny być tanie, wykazywać dobre właściwości eksploatacyjne oraz łatwość użycia w złożonych urządzeniach elektronicznych.
Obudowy i uszczelnienia chronią układ przed wpływem narażeń środowiskowych, nadają układom estetyczny wygląd oraz ułatwiają stosowanie ich jako elementów bardziej złożonych systemów. W praktyce stosuje się obudowy złożone, np. metalowo – szklane, metalowo – ceramiczne, ceramiczne w połączeniu z tworzywami sztucznymi.
Najprościej i najtaniej hermetyzuje się układy scalone przez zanurzenie w tworzywie, które po stężeniu w dostatecznym stopniu spełnia zadania obudowy.
Bardzo dobrą metodą jest fluidyzacja, polegająca na opylaniu gorącego układu proszkiem z tworzywa, które pod wpływem ciepła mięknie i przywiera do nagrzanego układu, a po ponownym ochłodzeniu tworzy estetyczne i hermetyczne pokrycie.
Innym sposobem hermetyzowania układów jest zamykanie ich w pudełkach metalowych lub ceramicznych z wypełniaczem z tworzywa i zalewanie lub zaprasowywanie w formach.
Hermetyzacja jest końcową operacją w produkcji układów scalonych.
Z punktu widzenia montażu układu scalonego istotny jest typ obudowy tego układu i jej parametry zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Obudowa układu scalonego powinna zapewniać ochronę mechaniczną układu scalonego, izolację struktury scalonej od wpływu czynników atmosferycznych, dostatecznie dobrą wymianę ciepła z otoczeniem oraz łatwy montaż zarówno ręczny jak i automatyczny.
Znanych jest wiele typów obudów. W zastosowaniach przemysłowych i profesjonalnych największą popularność zdobyła obudowa dwurzędowa plastykowa lub ceramiczna. Produkowane są obudowy o różnej liczbie końcówek: 14, 16, 18, 24, 28, 36, 40 itd. Dla wyróżnienia początku numeracji końcówek na obudowie wykonuje się zawsze odpowiedni znacznik. Warto zwrócić uwagę, że niejednokrotnie obudowa decyduje o zestawie wejść i wyjść układu scalonego, a więc pośrednio o jego właściwościach funkcjonalnych. Wynika to z ograniczonej liczby wyprowadzeń w obudowie, która nie zmienia się wraz ze wzrostem złożoności funkcjonalnej układu scalonego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty