profil

Płyta analogowa

poleca 85% 294 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

PŁYTA ANALOGOWA

Płyta gramofonowa ? okrągła płyta o średnicy od 17,5 do 30 cm z zapisanym spiralnie (dośrodkowo) w sposób analogowy nagraniem dźwiękowym; wykonywana z ebonitu lub poli (chlorku winylu) (stąd nazwa potoczna ? płyta winylowa, lub od koloru ? czarna płyta). Powszechne jest też potoczne określenie płyta analogowa. Ze względu na rodzaj rowka dzielimy płyty na: normalnorowkowe, mikrorowkowe i stereorowkowe.
Pierwsze płyty gramofonowe zostały wyprodukowane w laboratorium Menlo Park w stanie New Jersey. Zostało ono otwarte przez Thomasa Edisona i działało od 1876 do 1883 roku.
W Polsce do początku lat 90. XX w. płyty gramofonowe produkowano i tłoczono m.in. w Polskich Nagraniach Muza w Warszawie i w Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki w Pionkach .
W dzisiejszych czasach płytę gramofonową potocznie, w subkulturach nazywa się "winylem" i jest najczęściej kojarzona z DJ-ami, którzy preferują ten nośnik do odtwarzania muzyki w klubach, na dyskotekach czy na imprezach muzycznych ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu powtórzenia.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy