profil

Elektryczność i jej zastosowania

poleca 84% 755 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Elektryczność jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Bez niej trudno byłoby się obyć w dzisiejszych czasach, ponieważ prawie wszystko, czego używamy, na co dzień zasilane jest prądem elektrycznym. Ułatwia nam ona funkcjonowanie i upraszcza wykonywanie różnych czynności, które bez niej byłyby dla ludzi nie lada wyzwaniem. Czasami nawet nie zwracamy uwagi na to, jak ona stała się dla nas ważna. Nie zauważamy ile energia elektryczna dla nas znaczy, bo już przyzwyczailiśmy się do takiej wygody. Rzadko, kto nie zdziwiłby się, kiedy zaczęłoby mu się wymieniać masę rzeczy codziennego użytku, które pracują tylko, dzięki zasilaniu prądem elektrycznym.
Praktycznie elektryczność to bardzo dużo maleńkich cząstek zwanych elektronami, które wchodzą w skład atomów. A ponieważ wszystko jest zbudowane z atomów przyjmuje się, że potencjalnie elektryczność istnieje we wszystkim. Elektryczność daje energię jednej z czterech podstawowych sił natury i jest własnością magazynowania energii przez materię.
Zastosowanie elektryczności jest bardzo szerokie. Może ona wytwarzać ciepło, światło, pole magnetyczne i ruch. Bez prądu elektrycznego nie działałoby bardzo dużo urządzeń, bez których mielibyśmy bardzo utrudnione życie. Takim urządzeniem są na przykład lodówka, gdzie przechowywalibyśmy nasze posiłki, aby się nie zepsuły? Innym urządzeniem, bez którego nie moglibyśmy się obyć jest oczywiście komputer. Codziennie musimy coś załatwić, coś przesłać, szybko się z kimś skontaktować. Umożliwia nam to komputer.
To wszystko, co możemy zrobić za pomącą tak wielu najprzeróżniejszych wynalazków nie byłoby możliwe, gdyby na świecie nie byłoby prądu, czyli elektryczności.
Kiedy nagle stanie się wypadek, przez który zostanie odcięty dopływ prądu do naszych domów i mieszkań, będziemy bezradni. Będzie tak, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia są zasilane energią elektryczną. Można wręcz stwierdzić, iż jesteśmy uzależnieni od elektryczności i jej chwilowy brak pozwoli nam docenić jej użyteczność dla ludzkości.
Energia elektryczna posiada łatwość transportu, rozdziału i regulacji, nie zanieczyszcza środowiska i ma wysoką sprawność przetwarzania się w formy energii użytecznej. Dzięki tym dobrym właściwościom mamy możliwość obszernego korzystania z tej energii. Ale występuje również minus. Jest to trudność przechowywania jej. Dlatego musi ona być wytwarzana w momencie zapotrzebowania na nią.
Według mnie, prąd elektryczny, czyli cała elektryczność jest niezbędna do współczesnego funkcjonowania. Gdziekolwiek się nie ruszymy zawsze będzie nas ona otaczać. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie tak wielu czynności, które stały się niezbędne w życiu człowieka.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty