profil

Uzasadnij na wybranych przykładach, że środki masowego przekazu pełnią rolę czwartej władzy w państwie.

poleca 83% 733 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Środki masowego przekazu, zwane również mass media są to instytucje i urządzenia techniczne, które przekazują treści informacyjne bardzo licznym odbiorcom. Do środków tych zaliczamy prasę, radio, telewizję, filmy, książki oraz internet.

Nikt nie wątpi, że media wpływają na rozwój i postępowanie człowieka. Wpływ ten ma charakter masowy, obejmuje całe społeczeństwo. Oglądając reklamy telewizyjne jesteśmy cały czas namawiani na jakiś produkt lub informowani np. o tańszej cenie płynu do mycia naczyń.

Środki masowego przekazu można podzielić ze względu na ich zróżnicowaną siłę oddziaływania. Wśród nich wyróżniamy takie, które oddziałują na odbiorców za pośrednictwem: wzroku (prasa, książka), słuchu (radio), słuchu i wzroku (telewizja).

Wielkim zainteresowaniem cieszą się pozycje, które wyśmiewają i narzekają np. sejm czy polityków oraz takie, które na siłę szukają sensacji. Są to tzw. ?brukowce?, które można dostać dosłownie wszędzie po bardzo niskiej cenie. Właśnie dlatego tego typu prasa dominuje wśród ludzi, rozpowszechniając często wyssane z palca wiadomości.

Publikator zazwyczaj określa, dla jakiej grupy społecznej przeznaczył swój towar, np. gazeta ?Bravo? przeznaczona jest dla nastolatków, "Poradnik domowy" dla kobiet, które prowadzą dom. Są również takie czasopisma, które swoje zastosowanie kierują do każdego obywatela, np. ?Fakt?, ?Gazeta Wyborcza? i wiele innych. Ten właśnie podział jest niezbędny do tego, aby każdy znalazł cos dla siebie, ponieważ wszyscy mamy odmienne zainteresowania. W prasie często znajdują się pod artykułami komentarze, które chcą nas zmusić do myślenia w określony sposób.

W naszych czasach największą władze ma internet oraz telewizja. Większość ludzi ma w swoich domach telewizory oraz komputery i korzysta z nich na co dzień, by dowiedzieć się czegoś, pograć w gry lub po prostu obejrzeć film.

Podczas wyborów samorządowych w mass mediach dzieje się naprawdę duży chaos. Każdy środek zarówno gazety, jak i telewizja starają się jak najlepiej przedstawić swojego faworyta, żeby zdobył jak największe poparcie wśród obywateli. Ludzie oglądając w telewizji debaty, reklamy danych posłów opowiadających co zrobią w państwie jeżeli dojdą do władzy, często zmieniają swoje zdanie oraz poglądy.

Środki masowego przekazu dostarczają nam także rozrywki. Rozwiązujemy krzyżówki, quizy, oglądamy różne edukacyjne programy np. ?Eureko, ja to wiem?, kształtujemy i dopełniamy przy tym naszą wiedzę.

Dostarczają informacji o wydarzeniach i sytuacji w społeczeństwie, kraju oraz na świecie. Dzięki tym instytucjom ludzie są zorientowani co się wokół nich dzieje. Codziennie dostajemy 'podane jak na tacy' informacje, starając się korzystać z jak najbardziej wiarygodnych źródeł.

Przytoczone wyżej argumenty sugerują, że środki masowego przekazu z pewnościa pełnią funkcję czwartej władzy w państwie. Telewizja, jak i inne środki często zmuszają nas do zmieniania swoich poglądów. W tej chwili gusty ludzi podlegają ogromnym wpływom mediów, iż niektórzy nie

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty