profil

Uzasadnij dlaczego uważasz, że "Świętoszek" Moliera powinien pozostać na liście lektur szkolnych. Odwołaj się do treści i problematyki utworu.

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem "Świętoszek" Moliera powinien pozostać na liście lektur szkolnych. Komedia ta jest dziełem ponadczasowym, ponieważ porusza wciąż aktualne tematy oraz uczy nas i otwiera nam oczy na pewne podstawowe prawdy, nie zawsze zauważalne na pierwszy rzut oka.

W "Świętoszku" Molier pokazuje prawdę o człowieku, jego niedoskonałej naturze, motywacjach i skutkach postępowania. To stanowiło jego główne zamierzenie, sama zaś intryga była jedynie pretekstem. Molier ośmiesza wiele postaw ludzkich, takich jak obłuda, zakłamanie, łatwowierność, głupota, czy popadanie w skrajność, charakteryzując nimi swych bohaterów. Umożliwiło mu to ukazanie w prosty sposób ludzkich wad, które każdy mógłby dostrzec.

Utwór ten pokazuje też jak często pozory mylą. Lektura tej komedii pozwala dostrzec, że takich fałszywych ludzi jak Tartuffe jest naprawdę wielu i nie należy ufać ich powierzchowności. Molier ostrzega, że tacy ludzie jak Orgon czy pani Parnelle, są łatwymi celami dla oszustów i hipokrytów oraz uświadamia czytelnikowi, jak może skończyć oraz do czego doprowadzić obłudnik, kłamca i oszust taki jak tytułowy "Świętoszek".

Poważnym problemem jaki poruszanym w "Świętoszku" jest hipokryzja. Przedstawiając działania obłudnego Tartuffe'a w rodzinie Ordona, Molier uzmysławia nam jak bardzo może być niebezpieczna. Niestety obłuda i zakłamanie wniknęły już tak głęboko w ludzką naturę, że są niemal niezauważalne. Dlatego lektura "Świętoszka może pomóc nam ja dostrzec.

Poza poruszaną problematyką komedia ta charakteryzuje się tym, że jest "lekka" i niedługa, a intryga, choć prosta, ciekawi i trzyma w napięciu, co stanowi niebagatelną rzecz dla ucznia. "Świętoszek" jest świetnym przedstawicielem swojego gatunku literackiego - zawiera w sobie też wszystkie niezbędne elementy takie jaki komizm języka, sytuacji czy postaci, przez co stanowi bardzo dobry materiał naukowy.

Problemy poruszane przez Moliera są wciąż aktualne, niezmiennie od tysięcy lat. Każdy człowiek powinien nauczyć się je dostrzegać, by móc im zapobiegać. Przeczytanie "Świętoszka" i wyciągniecie z jego treści pewnych wniosków i nauk może w tym bardzo pomóc. Dlatego sądzę, że ten utwór powinien pozostać na liście lektur szkolnych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata