profil

Dlaczego warto przeczytać "Syzyfowe prace"? Recenzja powieści S. Żeromskiego.

poleca 85% 795 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Syzyfowe prace" to powieśc Stefana Żeromskiego.Tytuł nawiązuje do mitycznego Syzyfa,który został skazany na ciągłą,bezowocną pracę. Powieśc ta opowiada o metodach rusyfikacji,sile przyjażni i dojrzewaniu głównego bohatera-Marcina Borowicza. Akcja rozgrywa się w latach 1871-1881 w miejscowościach: Gawronki-rodzinnej wsi Marcinka,Owczarach i Klerykowie.Uważam,że warto ją przeczytac i poznac ciekawe losy chłopca.
W Gimnazjum w Klerykowie nauczyciele byli zagorzałymi rusyfikatorami.Na wszelkie możliwe sposoby chcieli,by polska młodzież zapomniała o swojej ojczyźnie.Przykładem niech będzie sytuacja z tej książki. W szkole mówiono,liczono i czytano tylko i wyłącznie w języku rosyjskim.Takie zakazy obowiązywały również w domach.Powieśc opowiada także o sile przyjaźni Marcina Borowicza z Andrzejem Radkiem.W szkole bardzo się przyjaźnili,jednak po maturze ich drogi się rozeszły.Po kilkunastu miesiącach Marcinek wrócił do Klerykowa,by wyznac swą,skrywaną miłośc do Biruty.Okazało się jednak,że dziewczyna wraz z rodziną przeprowadziła się w głąb Rosji. W tym momencie drogi chłopców ponownie się przecieły.Młody Borowicz podczas całej powieści wydoroślał zarówno fizycznie jak i psychicznie.Na początku poznajemy go jako ośmioletniego,tęgiego chłopca.Pod koniec jest muskularnym nastolatkiem.Nie zmieniła się tylko jego twarz:chyba zawsze zostanie miła i rozumna,a włosy krótkie i czarne.Zmienił się natomiast jego charakter.Jako ośmiolatek trzymał się"maminej spódnicy",poźniej zaczął się buntowa i spotyka na górce u Gontali,gdzie chłopcy czytali polską i zagraniczną literaturę.Przestał byc naiwny.Pod wpływem kolegi ze szkolnej ławki zaczął uciekac z lekcji i nabożeństw,lecz po śmierci matki znów stał sie pilnym uczniem i wrócił do wiary.
Uważam,że warto przeczytac "Syzyfowe prace" ze względu na motywy tej książki.Opisane są w niej ważne wartości w życiu każdego polskiego nastolatka podczas rusyfikacji.Jeżeli chcecie się dowiedziec jakie jeszcze,zupełnie inne motywy opisał w tej książce Żeromski oraz jak potoczyły się losy Marcina i Andrzeja,koniecznie musicie ją przeczyta!!!


Z góry przepraszam za jakiekolwiek błędy,bo pisałam to o godz.24:00 oraz za to że niestety zepsuł mi się komp i nie mogę pisac "c" ze zmiękczeniem (ci):P:P

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty