profil

Charakterystyka Zenka Wójcika z lektury ''Ten Obcy''.

drukuj
poleca 78% 719 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zenek Wójcik to główny bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. ''Ten Obcy" . Gdy zmarła jego matka ,chłopiec został skazany na wychowywania przez ojca. Rodzic niestety wszystkie zarobione pieniądze wydawał na alkohol. Bił syna i nie potrafił dać mu ciepła i miłości. Nastolatek miał nadzieję, że odnajdując swojego wujka , Antoniego Janice , poprawi swój los.

Chłopiec został przedstawiony przez autorkę, jako wysoki i szczupły chłopak z ciemnymi oczami. Jednak gdy przyjaciele zobaczyli go na wyspie , był w opłakanym stanie . Ubrany w drelichowe spodnie oraz zniszczoną wiatrówkę, z nogą zawiniętą w brudny bandaż , przedstawiał sobą obraz nędzy i biedoty. Ciemne włosy były pozbawione połysku , a twarz , szyja i ręce szare od brudu i niewygody.

Jedną z cech jego usposobienia , była nad wiek poważność. Musiał radzić sobie sam w wielkim świecie , poszukując wuja , co wymagało dużej ilości sprytu, odwagi i umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji. Wykazał się tymi cechami również podczas bójki z Wiktorem i Władkiem , a także ratując dziecko z pędzącego wozu. Te czyny wzbudzały w przyjaciołach szacunek. Zachowanie Zenka imponowało im , ale pomimo to nastolatek był skryty i zamknięty w sobie . Uważał , że nikt nie byłby go w stanie zrozumieć. Złe traktowanie przez ojca stało się powodem do utraty zaufania , zwłaszcza do ludzi dorosłych . Myśl , że milicja mogłaby go złapać i odprowadzić z powrotem do domu , napawała go lękiem . Bał się reakcji taty i powrotu do przeszłości. Był zaradny i samodzielny . Przyzwyczajony do bólu , nie krzyczał w gabinecie doktora Zalewskiego ,przy operacji skaleczonej nogi.

Uważam , że Zenek byłby dobrym przyjacielem . Lepiej jednak by było , gdyby mówił prawdę i nie udawał kogoś, kim nie jest i otworzył się na ludzi. Jednak , pomimo wszystko , błędy , które popełniał , wynikały głównie z głodu , lub biedoty i braku zaufania do ludzi .

Pisałam to w pośpiechu , więc mogą być błędy . Jeśli tak - przepraszam . Dostałam ze to 5 , nie wiem , czy zgadzacie się z moją oceną.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
23.4.2009 (13:29)

fajny naprawde

23.4.2009 (13:29)

fajna ;D

1.3.2009 (17:16)

praca jest beznadziejna. niewiem za co byla ta piątka!
Zal w oczach:((