profil

Czy Mały Książe może być nauczycielem innych ?

poleca 85% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W codziennym życiu spotykamy się z wieloma utworami, które wzbudzają naszą niechęć lub głęboki zachwyt. Sięgając po książkę Antonie de Saint-Exupry pt. ?Mały Książe? była przekonanya że jest to kolejna nudna lektura, lecz moje zdanie zmieniło się diametralnie po jej przeczytaniu.
Pierwszym powodem, dla którego uważam książkę za godną poświęcenia uwagi, jest jej ciekawa fabuła. Już od początku czytania książki ujęła mnie również postać głównego bohatera. To głównie dzięki niemu książka jest bardzo ciekawa. Utwór ten dotyczy życia i przygód małego chłopca z planety B-612, który poszukuje w świecie przyjaciela. Mały Książe, bo tak nazywa się główny bohater, był miłym i czarującym chłopcem o jasnych włosach i urzekającym uśmiechu. Żył samotnie na swojej planecie aż do czasu, kiedy przybyła do niego róża- jego wielka miłość. Początkowo opiekował się nią, lecz była bardzo niewdzięczna i kłamliwa. Książę nie był jednak pewien czy kwiat odwzajemnia jego uczucia. Zdecydował się więc na podróż- poszukiwał odpowiedzi na pytanie, jak traktować kogoś ukochanego. Mówił że był za mały, aby kochać, lecz później zrozumiał, że choć jest tyle róż na świecie, dla niego istnieje tylko ta jedna. Książę nauczył się "patrzyć sercem".
W kosmosie spotkał kilku ludzi, lecz nie nadawali się na przyjaciół ze względu na to, że nie rozumieli czego chce Mały Książe. Dopiero gdy spadł na Ziemię dotarł do lisa, którego oswoił. Lis obdarzył swego przyjaciela ogromnym darem. Przekazał mu złotą myśl: ?Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?. Mały Książe dzięki tym słowom zrozumiał jaka jest wartość przyjaźni z różą. Zdał sobie sprawę ile dla niego znaczyła i jak bardzo za nią tęskni. Bez niej czuł się samotny. W ogrodzie pełnym róż poczuł rozczarowanie, był pewien, ze jego róża jest jedyna na świecie. Nie mylił się, bo na swoja różę patrzył w wyjątkowy sposób. Wzajemnie ?oswoili się? ? należeli tylko do siebie?. Dzięki Lisowi zrozumiał czym jest przyjaźń.
Mały Książe był bardzo tajemniczy-dużo pytał, lecz nigdy nie odpowiadał na pytania innych. Nigdy nie kłamał, bezgranicznie ufał innym. Potrafił z każdym rozmawiać, szanował poglądy rozmówców, umiejętnie dobierał partnerów do dialogu.
Podziwiam w nim dziecięcą naiwność, szczerość i prawdomówność. Odznaczał się również ogromnym i bezinteresownym poświęceniem dla innych, czego przykładem jest opiekowanie się Różą. Jego ulubionym zajęciem i chyba jedynym, prócz rozmów z Różą, było oglądanie zachodów słońca. Mógł je oglądać bardzo często, ponieważ jego planeta była mała. Żywiołowo wyrażał swoje uczucia np. gdy pilot powiedział, że w tej chwili zajmuje się poważnymi sprawami i zignorował pytania Małego Księcia, on najpierw się rozgniewał, a później wybuchnął płaczem. Mały książę poprzez podróż zrozumiał, że bardzo ważna w życiu każdego człowieka jest przyjaźń, miłość i odpowiedzialność za tych, których się kocha. Zrozumiał również, że konieczny jest szacunek do innych ludzi. Postanowił wrócić na swą planetę i być dobry dla swojej wybranki.
Mały Książe, oprócz opowiadania ciekawych przygód, chce nas czegoś nauczyć ? pragnie, byśmy zauważyli ludzi żyjących wokoło, ponieważ to oni mogą być naszymi przyjaciółmi. ."Przyjaciel to prawdziwy skarb". Nauczyłam się że nie liczy się przelotne zauroczenie, tylko najszczersza ,prawdziwa miłość. Taką właśnie Mały Książe dążył swoją miłością róże która znalazła się na jego planecie. Dzięki niemu stwierdziłem że dla ukochanej osoby można poświecić siebie ,nawet życie. Często zdarza się że człowiek bez drugiej osoby może stać się kimś innym. Bohater nauczył mnie postrzegania przyjaźni i miłości, chociaż na początku nic na to nie wskazywało. Dlatego powinniśmy kochać i mieć przyjaciół, dzieki nim stajemy się kimś innym. Myślę, że człowiek w każdym wieku potrzebuje przyjaźni, bo nikt nie lubi być samotny. Książka ?Mały Książe? jest wyjątkową lekturą, po którą warto sięgnąć. Oprócz ciekawej akcji i bohaterów możemy w niej znaleźć bardzo konstruktywne przesłania, które pokazują nam ważne wartości. Myślę, że każdy, kto przeczyta ten utwór znajdzie, podobnie jak ja, jego zalety i doceni starania Małego Księcia w poszukiwaniu przyjaciela.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty

Formy wypowiedzi