profil

Opis obrazu Edvarda Muncha pt. "Krzyk"

drukuj
poleca 87% 658 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Obraz Edvarda Muncha pt. "Krzyk" powstał w 1893 roku. Dzieło należy do cyklu "Frez życia", który w założeniu artysty miał być: "poematem życia, miłości i śmierci".

Obraz przedstawia krzyczącą postać, która stoi na moście. Jest ona dziwna i zdeformowana. Można przypuszczać, że zakrywa sobie uszy dłońmi, a zatem nie krzyczy, lecz broni się przed hałasem. Ubrana jest w ciemny strój, co kontrastuje z jej bladą twarzą. Trudno jest określić jej płeć, być może to autor utożsamił się z tą właśnie osobą. Postać stoi na długim niekończącym się moście, położonym nad morzem lub jeziorem. W tle widać swie spacerujące postacie, również ubrane na czarno. Uwagę przyciąga ich obojętność na rozpacz postaci pierwszoplanowej. Niebo jest krwistoczerwone a wręcz mroczne. Obraz budzi grozę w widzu. Sprawiają to kontrastujące barwy i wijące się wokół linie.

Obraz ten robi na mnie wielkie wrażenie, wyraża wiele uczuć np. lęk, strach, niepokój. Można się domyślać, że ten obraz jest odzwierciedleniem uczuć Muncha. Być może był on przerażony światem, bał się odrzucenia i samotności.

Praca została oceniona przez nauczyciela J.POlskiego i WOK-u na ocene bdb.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
4.1.2012 (22:31)

haha najpierw pisze że postać krzyczy, a później że wcale nie bo zakrywa uszy !!! gdzie tu jest sens ?!

18.9.2011 (17:35)

Gdzie jest tutaj opisana kompozycja, ruchy pędzla (przecież od razu rzuca się w oczy, że są pociągłe, to też trzeba było napisać). Ja napisałabym jeszcze o przenośnym znaczeniu tego obrazu (np. że ten most przeprowadza przez przepaść, w którą można spaść idąc samym. Wtedy już nikt nie poda nam ręki).
Przecież tutaj chodzi o samotność ! Postać jest wystraszona dlatego, że nie ma w nikim oparcia, nie może zwrócić się do kogoś o pomoc.
Uważam, iż na obrazach trzeba doszukiwać się również szczegółów, jakimi w tym przypadku są (naprawdę mało widoczne) łódki. Pływają po.. 'jaśniejszym jeziorze'.

Jestem w III gimnazjum i uważam, że na teście badania kompetencji obraz opisany w taki sposób, nie zadowoliłby egzaminatora.

5.6.2011 (14:30)

oo to fajnie masz w szkole ;d oddalam ta prace mojej nauczycielce ktora uczy i polskiego i woku i ocenila ja na 3 ;d

Typ pracy