profil

Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?

poleca 85% 129 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Czymże jest tak zwany ?konflikt pokoleń?? Jest to spór pomiędzy starszymi, dojrzałymi ludźmi, a młodzieżą. Dotyczy on poglądów, zachowania czy stylu życia. Jednak problem ten nie dotyczy tylko czasów współczesnych, lecz również minionych wieków.
W mojej pracy postaram się udowodnić, iż uniknięcie tegoż konfliktu jest nieosiągalne.
Pierwszym moim argumentem będzie książka Williama Szekspira pt.?Romeo i Julia?. Dramat ten opowiada o miłości dwojga kochanków, którzy muszą ukrywać swój związek z powodu swych rodzin. Rodzice Julii mimo, iż ona wyraźnie odmawia, postanawiają wydać ją za mąż z przysłowiowego ?rozsądku? oraz dla własnej korzyści. Nie rozumieją tego, że dziewczyna jest zrozpaczona. Ich zdaniem to świetna perspektywa dla córki (ponieważ potencjalny mąż Julii jest jak twierdzą ?świetną partią?). Sytuację tą można nazwać całkowitą odmiennością poglądów życiowych przytoczonych pokoleń. Dopiero po śmierci córki Kapulet zrozumiał, iż powinien bardziej jej zaufać i pozwolić samej podjąć tak ważne decyzje. Sytuacja ta świadczy o tym, że narastające problemy pomiędzy rodzicami, a dziećmi mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji lub nawet tragedii.
Kolejnym przykładem, jakim się posłużę będą fragmenty książki Haliny Snopkiewicz pt.?Słoneczniki?. Mówi ona o piętnastoletniej Lilce oraz jej matce, która wszystkie decyzje dotyczące życia córki podejmuje sama, bez konsultacji, a nawet poinformowania o tym dziewczyny. Nie obchodzi jej, co powie na to córka, a nawet nie interesuje się nią w żaden inny sposób. W związku z tym młoda dziewczyna zaczyna powoli tracić wewnętrzny szacunek do swojej matki. Aczkolwiek nie okazuje tego, gdyż boi się jej reakcji. Pomimo wszystkich niepowodzeń, wytrwale stara się przekonać rodzicielkę (tak jak i my w prawdziwym życiu) do swoich przekonań i stylu życia. Jednak na nic się one zdają, ponieważ jak każda matka - tak i jej - nie zmienia swojego zdania. W związku z takimi sytuacjami rodzi się bardzo wiele konfliktów, które z czasem stają się zbyt wielkie by móc je załagodzić.
Jednak nie należy zapominać o prawdziwym życiu. Z własnego doświadczenia wiem, iż od konfliktów pokoleniowych nie da się uciec. Nawet w najbardziej kochającej i szanującej się rodzinie, można znaleźć powody do kłótni. Mogą to być na przykład: światopogląd, wybór kierunku dalszego kształcenia się przez dzieci czy nawet styl ubioru (co w moim przypadku jest głównym powodem nieporozumień z rodzicami).
Uważam, że przedstawione argumenty dobrze obrazują moją tezę, która mówi, iż ?konfliktu pokoleń? nie da się w żaden sposób uniknąć. Poglądy oraz styl życia dorosłych i młodzieży zawsze będą się różnić niezależnie od wszystkiego. Ponieważ czasy nieustannie się zmieniają ludzie (obecnie) dojrzali zawsze dorastają w odmiennym ?świecie? niż ich pociechy, co powoduje ów różnice.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty