profil

Fresk Michała Anioła "Stworzenie Człowieka''

drukuj
poleca 85% 132 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Fresk ,,Stworzenie Człowieka” jest dziełem Michała Anioła, które obecnie znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Został stworzony w drugiej połowie XIV w. Artysta zainspirowany księgą Genesis namalował wspaniały obraz przedstawiający scenę pojawienia się na Ziemi pierwszego człowieka.

Na pierwszym planie widzimy dwie postacie- Adama i Boga. Stwórca widnieje po prawej stronie fresku. Przedstawiono go w różowej szacie, jako mężczyznę w podeszłym wieku. Świadczą o tym jego siwe włosy i długa broda. Unoszony jest przez aniołki. Wzrok stworzyciela w pełni skupiony jest na Adamie. Lewą stronę dzieła wypełnia nagi mężczyzna. Młodzieniec to blondyn leżący w nieco niedbałej pozycji. Bóg Ojciec wyciąga rękę w stronę mężczyzny, który również podnosi dłoń do Pana niemal stykając się z nim palcami.Twarz człowieka nie wyraża żadnych emocji, natomiast Bóg emanuje ciepłem i spokojem. Panuje między nimi równowaga.Mężczyzna leży na górskim szczycie pokrytym ciemno zielona trawą. Aniołki, które otaczają Boga to niepełnoletnie dzieci o smutnych twarzach. Bóg wraz z aniołkami znajduje się na purpurowej płachcie unoszonej na błękitnym niebie.

Księga Genesis głosi, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Michał Anioł wspaniale wyeksponował tę myśl. Myślą przewodnią całej kompozycji jest dawanie życia i piękna przez Boga.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (6) Brak komentarzy
14.9.2011 (15:55)

no naprawde mi pomogło

9.4.2011 (11:58)

Ale ten różowy.... To przegięcie......

9.4.2011 (11:57)

Za dużo niw pomogło:(

Typ pracy