profil

Dlaczego Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum? Czy chodzi o budzenie nienawiści do Rosjan?

poleca 85% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Książka S. Żeromskiego, pt. ,,Syzyfowe prace" według mnie jest obowiązkową lekturą w gimnazjum, ponieważ ukazuje losy polaków w zaborze rosyjskim. Autor chciał pokazać walkę z zaborcami oraz chęć odzyskania wolności. Nie chodzi tutaj także o budzenie nienawiści do Rosjan, ponieważ akcja ta działa się w tamtym wieku i nie ma wpływu na wydarzenia w tym okresie. Przedstawię tutaj kilka argumentów, iż ta książka nie powinna znikać ze składu lektur w gimnazjum.
Po pierwsze, ,,Syzyfowe prace" pokazują nam życie młodzieży która żyła w czasie rusyfikacji w Polsce. Polska młodzież była wręcz zmuszana do rusyfikacji. Narzucali im kulturę, język, historię oraz obyczaje rosyjskie. Zakazywali czytania i mówienia po polsku, zatrudniali nauczycieli którzy chętnie pozbawiali uczniów tożsamości narodowej. Uczniowie musieli to robić, gdyż połowa z nich tego nie chciała.
Kolejnym argumentem jest fakt, że lektura ta jest bardzo interesująca i ciekawa. Klerykowscy uczniowie sami szukali wiadomości o Polsce i czytali polską literaturę, choć w tamtych czasach było to karalne. Marcin Borowicz i Andrzej Radek, głowni bohaterowie mieli wiele problemów oraz przeżyli wiele niepowodzeń. Cieszmy się, że my nie musieliśmy przeżywać rusyfikacji osobiście. Trzeba także pamiętać o tym, iż w książce pojawiła się także miłość. Miłość- na ogól zwykłe uczucie które od zawsze było w każdym z nas. Niestety nie w każdym przypadku musi kończyć się szczęśliwie, tak było i w tym przypadku. Któż by pomyślał, że w czasie zaboru coś takiego może się pojawić. Miłość pomiędzy Marcinem Borowiczem a Anną Stogowską zakończyła się niepowodzeniem, gdyż ona musiała wyjechać, ponieważ jej ojciec był oficerem wojskowym, a on ciągle o niej myślał..
Mam nadzieję, że ,,Syzyfowe prace'' nigdy nie znikną z lektur w gimnazjum, ponieważ uczą jak postępować, by żyć godnie i szczęśliwie nawet w trudnych sytuacjach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta