profil

Co odziedziczyliśmy po starożytnych Rzymianach?

poleca 84% 266 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ze wspaniałych rzymskich miast do dziś przetrwały jedynie ruiny.
Przez wieki wykorzystywano bowiem dzieła starożytnej architektury jako źródło kamienia budowlanego.Ale i to co pozostało,daje nam wyobrażenie o wspaniałości antycznej cywilizacji.
W budownictwie Rzymianie przyjęli oraz rozwinęli osiągnięcia Etrusków i Greków.Wynaleźli cement i udoskonalili,znane na Wschodzie,dwa przełomowe rozwiązania techniczne:kopułę i łuk architektoniczny.Pozwoliły one ówczesnym inżynierom wznosić monumenty budowlane-np.dostarczające wodę pitną,akwedukty czy wielkie bazyliki.
W późniejszych stuleciach wielokrotnie naśladowano osiągnięcia Rzymian w dziedzinie planowania miast,budowy dróg i sposobem zarządzania państwem.
Prawo rzymskie jest do dziś obowiązkowym przedmiotem studiów wszystkich przyszłych prawników,a wiele jego zasad obowiązuje nadal.
W Polsce jeszcze w XIX w. ludzie wykształceni powszechnie znali mowę Horacego i Wergiliusza.Powstało nawet o tamtych czasach przysłowie:że ,,Kto nie umiał po łacinie,ten musiał pasać świnie".
Do dziś funkcjonują w polszczyźnie łacińskie powiedzenia.Łacina jest nadal używna jako oficjalny język kościoła katolickiego,a papież co roku udziela błogosławieństwa noszącego łaciński tytuł :URBIETORBI.
Obecnie możemy podziwiać starożytne posągi obrazy i teatry.Powstawały kolorowe mozaiki,malowidła ścienne,a nawet napisy na murach.
Wybuch wulkanu Etna na Sycylii sprawił,że osadzający się popiół zakonserwował ślady tamtych czasów np.monety,kubki,jedzone potrawy na stole.
Pozostały świątynie,urzędy,hale targowe,a także potężna bazylika Termy,amfiteatry,koszary gladiatorów.
Zabytki,budowle,kultura,religia stały się dzidzictwem naszych czasów,możemy je teraz podziwiać,czerpać z nich wiedzę i na kilka cudownych chwil przenieść się wyobraźnią w tamte czasy.

MOŻECIE PISAĆ BEZ OBAWY SŁOWO W SŁOWO PONIEWAŻ TO JEST PRACA MOJEGO WYKONANIA!!!!!!NIE JEST PISANA Z ŻADNYCH ŚCIĄG
JAK JAKIEŚ PYTANIA TO PISAĆ

Podoba się? Tak Nie