profil

Kultura

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kultura
Utrwalona, wzbogacona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Są to dobre zasady współżycia z innymi i sposoby postępowania wzory wobec innych, do naśladowania, kryteria ocen przyjmowanych i przyjętej w danej zbiorowość, które wyznaczają obowiązujące zachowanie.
Kultura wymaga od nas dobrego wychowania. Jeżeli nauczyliśmy się obserwować siebie szybko zauważymy w swoim zachowaniu jakieś błędy nie powinnyśmy z byle powodu wpadać w złość, gniew lub pluć. Często takie niekulturalne zachowanie w mniemaniu innych jest zwróceniem na ciebie uwagi i kierowaniu innymi. Co nie jest oczywiście prawdą.
Można przejść przez życie będąc źle wychowanym, nawet brutalnym. Można również zdobyć pieniądze i stanowisko, ? ale nie sympatie i szacunek. Życzliwość, bowiem otoczenia i powodzenia w życiu nie tylko towarzyskim
i w zawodowym oraz w społecznym, można osiągnąć jedynie poprzez właściwy sposób bycia, kulturę wewnętrzną i zewnętrzną, będącą tym skarbem, tą ?suknią, która zdobi człowieka?.
Przerost ambicji może być zarówno oznaką zdrowych dążeń, jak
i nieprzyjemną cechą charakteru. Wybujała ambicja w młodym wieku prowadzi niejednokrotnie na manowce. Brak godziwej ambicji w młodym wieku jest znamieniem jednostek o słabej indywidualności i niedostatecznej woli.
?Złe, niekulturalne odpowiadanie?, czyli przeciwstawianie się starszym, nie jest powodem dobrego zachowania. Młodzi, rzecz jasna, mają prawo do obrony przed niesłusznymi uwagami, ale muszą się trzymać w ryzach, muszą mieć swoje argumenty podać w grzecznej formie.
?Prowokatorzy? bywają wśród uczniów cisi ?prowokatorzy?, podjudzający innym do wszelkich wybryków. Oczywiście, sami zawsze są niewinni ?to nie ja ? to on?. Ci, którzy im ulegają, są niewiele więcej warci. Zarówno tych, jak
i tamtych cechuje tchórzostwo.
Kłamstwo jest jeszcze jednym dowodem na tchórzostwo, gdyż wynika
z obawy wzięcia na siebie odpowiedzialności za popełnione czyny. Młodzi
i starzy ? w narodach o kulturze liczącej kilka tysięcy lat młodzież jest wychowana w ogromnym poszanowaniu starości. Chińczycy na przekład uważają, że im ktoś starszy, tym mądrzejszy i na poważanie większe zasługuje.
Być kulturalnym to: być uprzejmym, grzecznym, uczynnym, koleżeńskim, dobrym dla innych ? nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt, być wyrozumiałym, mówić proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia, dobranoc, dobry wieczór, odwiedzać chore osoby, pomagać w potrzebie, nie śmiać się z cudzego nieszczęścia, nie kłamać, ale umieć przyznawać się do winy i popełnionych błędów z kulturą dążyć do celu.
Ludzie mili, uprzejmi, kulturalni do końca swych dni zachowują przyjaciół i życzliwe sobie osoby.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty