profil

Globalizacja - socjologia

poleca 85% 353 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. W jaki sposób globalizacja jest zjawiskiem lokalnym?

Globalizacja jest pojęciem odnoszącym się do uniwersalizacji zjawisk politycznych, ekonomicznych i kulturowych od partykularnych, narodowych, do ogólnoświatowych standardów np. technologicznych i wspólnych wszystkim grupom kulturowym układów wartości. Samo wyrażenie globalizacja masowa nam myśl ze jest to zjawisko ogólno światowe. Polega ono na ujednoliceniu zjawisk kulturowych i ekonomicznych w sensie ponadnarodowym.
Jednak aby do tego doszło procesy te musza najpierw przebiegać na poziomie lokalnym, zarówno w skali regionu czy państwa. Myślę ze o globalizacji lokalnej możemy mówić wtedy gdy dana społeczność, która łączą wspólne tradycje, zwyczaje inne od reszty świata zaczyna je zmieniać i upodabniać je do reszty kultur a właściwie do jednej kultury światowej. Przejawia się to tym ze np. przestają jadać na co dzień typowe potrawy regionalne poddając się diecie narzucanej przez dużych dystrybutorów żywności stosując w swojej kuchni ich produkty czy półprodukty (gotowe dania), czy korzystając ze światowych sieci restauracji (mc donalds czy pizza hut itd.). wolny czas spędzają według modeli proponowanych przez ogólnoświatowe magazyny, czasopisma, kina czy telewizje absorbując to co w danym momencie jest modne i powszechnie akceptowane w wymiarze krajowym czy światowym. Należy pamiętać ze to wszystko odbywa się kosztem i zanikiem tradycyjnych sposobow. Ludzie już nie pieka w domu chleba, nie przyrządzają wędlin (pomijając odosobnione przypadki i okazje) rezygnując tym samym ze swojej oryginalności, lodówka w dniu dzisiejszym ma podobna zawartość zarówno w innym regionie jak i na drugim końcu Europy.
Na tle gospodarczym możemy zauważyć ten sam rodzaj zjawisk. Dużo ludzi pracuje w multinacjonalnych firmach a jeśli nawet nie to systemy produkcji, rodzaje wykonywanych prac i sposoby nią zarządzania są i tak podporządkowane światowym normą. Lokalna gospodarka chcąc uczestniczyć w światowym handlu jest zmuszona do podporządkowania się jego zasadom.
Na tle politycznym lokalna globalizacja rozpoczyna się poprzez lokalne samorządy które podporządkowują się państwowym, państwowe europejskim a te światowym itd..
Ogólnoświatowe wydarzenia takie jak wojny, kataklizmy a co za tym idzie często zmiany kursu walut, ceny benzyny czy rynkow pracy tez silnie oddziałują na lokalne rynki co przejawia się np. masowymi emigracjami lub kryzysach w poszczególnych sektorach.
Zatem mówiąc o globalizacji lokalnej mamy na myśli zmiany przebiegające na malych obszarach, dotyczących mniejszych społeczeństw jednak spowodowane zewnetrznymi bodźcami światowej kultury i gospodarki co nie rzadko ma negatywny skutek na tle lokalnym.

2.Czy postmodernizm jest zagrożeniem dla życia społecznego współczesnych społeczeństw?

Postmodernizm jest ruchem w kulturze i filozofii który jak sama nazwa mówi nastąpił po modernizmie czyli w drugiej Polowie XXw . można go określić jako reakcje na kulturę nowoczesna. W przeciwieństwie do modernizmu charakteryzował się on krytycznym i pesymistycznym pojmowaniem jedności, prawa, porządku, rozwoju technologicznego. Myślę ze ocena czy jest on zagrożeniem dla współczesnych kultur zależy od zajmowanego stanowiska ? konserwatywnego lub nie. Jego zwolennicy głoszą schyłek i rozpad istniejących dotąd tradycji. Pod hasłem dekonstrukcji promują odrzucenie wszelkich struktur i schematów, proponując jednocześnie radykalny pluralizm.
Zwolennicy postmodernizmu ogólnie rzecz biorąc negują cały dorobek dotychczasowej filozofii . Twierdza oni ze przez ten czas dotychczasowa filozofia próbując wyjaśnić rzeczywistość nie sprawdziła się, dlatego nie uznają dotychczasowych schematów myślenia, metod poznawczych negując tym samym wszystkie autorytety z tej dziedziny.
Choć nie jestem konserwatysta uważam ze nurt ten zawiera pewien element niebezpieczeństwa. Nie podoba mi się Az tak całkowity zanik wiary w naukę, własny rozum i punkt widzenia. Mysle ze dzisiejsza kultura bez odpowiednich podstaw z wcześniejszych dorobkow filozofii może nam dać dość mylny obraz rzeczywistości. Żyjemy w czasach mediów, Internetu i cala nasza wiedza o otaczającej nas rzeczywistości opiera się właśnie na tym co nie zawsze odpowiada prawdzie.
Postmodernizm nawołuje do zerwania ze wszystkim co ogranicza człowieka ale maja tu na myśli także prawa moralne, kierowanie się prawda itd. Według jego zwolenników człowiek powinien się kierować własną korzyścią i przyjemnością, a to doprowadzi do zerwania więzi miedzy ludzkich i postrzegania człowieka jako osobnej jednostki zwracającej uwagę tylko na siebie czyli nie poczuwającej się do przynależności do danego społeczeństwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy